Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

„Ubierz swoje miasto w kwiaty” - 100 roślin na balkony w obszarze rewitalizacji

2019-06-04 15:13:55 (ost. akt: 2019-06-04 15:15:48)

Malborski obszar rewitalizacji zostanie ubrany w kwiaty. 100 pelargonii 8 czerwca (sobota) powędruje na prywatne balkony i parapety. To projekt Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw, który uzyskał grant z Urzędu Miasta Malborka.

W najbliższą sobotę od godz. 11 do 14 potrwa pierwsza odsłona akcji „Ubierz swoje miasto w kwiaty”.

- Pomysł jest banalnie prosty, bo polega na zachęcania mieszkańców obszaru rewitalizacji, a więc naszych sąsiadów, do ukwiecania otoczenia, czyli sadzeniu roślin ozdobnych w donicach i umieszczaniu ich na balkonach czy parapetach. Chcemy ich w ten sposób pobudzić do aktywności i uświadomić im, że mają nieograniczone możliwości wpływania na na najbliższe otoczenie. A na początek wystarczy mały gest, czyli posadzenie roślin ozdobnych – wyjaśniają przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw.

W sobotę na zainteresowanych będzie czekało 100 sadzonek pelargonii. Pierwszeństwo do ich otrzymania będą mieli mieszkańcy obszaru rewitalizacji. Organizatorzy będą to monitorować, bo takie jest zalecenie malborskiego magistratu.

- Każdy kto przyjdzie, podpisze zobowiązanie, że będzie opiekował się rośliną, a także – że weźmie udział w konkursie na najpiękniej ukwiecony balkon lub parapet. Ocena zostanie przeprowadza w sierpniu, w kulminacyjnym momencie sezonu kwiatowego – mówią przedstawiciele Fabryki Inicjatyw.

Punktem wyjścia do drugiej odsłony projektu będą indywidualne zgłoszenia zainteresowanych. Komisja, do której zaproszeni zostaną m.in. przedstawicieli administracji publicznej, floryści i artyści z obszaru rewitalizacji przejdzie przez wszystkie kwartały obszaru rewitalizacji, by w ten sposób przeprowadzić przegląd obsadzonych roślinnością miejsc. Autorzy najpiękniejszych dekoracji otrzymają symboliczne upominki związane z pielęgnacją roślin.

W najbliższą sobotę odbędą się również miniwarsztaty dotyczące przesadzania i pielęgnacji roślin ozdobnych dla tych, którzy nie odkryli jeszcze przyjemności, jaką daje miejskie ogrodnictwo. Będzie również okazja do wymiany sadzonek kwiatów, czyli warto zabrać ze sobą szczepki czy całe rośliny, by zdobyć nowe.

- Całe zadanie to próba zwrócenia uwagi na to, jak niewiele potrzeba, by poprawić estetykę wspólnej przestrzeni. To także promocja dbałości o najbliższe otoczenie poprzez prostą czynność, jaką jest ustawienie skrzynek czy donic z kwiatami. Uprawa roślin w pojemnikach ma również duży wpływ dla środowiska naturalnego. Uprawa kwiatów, zwłaszcza miododajnych, może mieć niebagatelne znaczenie dla pszczół. Nawet jedna doniczka z kwitnącą rośliną może być dla nich przyjazną stołówką albo choćby przystankiem na trasie między łąką a ulem, na którym odpoczną. Chcemy więc temu zadaniu nadać też walor edukacyjny – mówią organizatorzy. - Zaangażowanie stosunkowo niewielkich środków w projekt może przyczynić się do przełamania marazmu, a także międzysąsiedzkiej rywalizacji w słusznej sprawie, integracji mieszkańców.

Warto więc zajrzeć do Fabryki Inicjatyw w najbliższą sobotę między godz. 11 a 14. Jeśli pogoda pozwoli, impreza odbędzie się na świeżym powietrzu, jeśli aura nie będzie sprzyjać – wewnątrz budynku dawnej fabryki cygar, ul. Grunwaldzka 16-18.
Projekt „Ubierz swoje miasto w kwiaty” został dofinansowany z budżetu miasta w ramach konkursu „Wspieranie działań animacyjnych społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem działań integrujących i aktywizujących mieszkańców z obszaru rewitalizacji”.

informacja i zdjęcie: Spółdzielnia Socjalna Fabryka Inicjatyw