Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Chór z Kilkenny na partnerskiej wymianie z Balbinkami

2019-06-03 15:10:57 (ost. akt: 2019-06-03 15:46:22)

Od środy do niedzieli (29.05-02.06) studio wokalne „Balbiny” z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji gościło chłopięcy CBS Boys Choir z CBS Primary School w Kilkenny (Irlandia) pod kierunkiem Seamusa Brennana. Do Malborka przyjechało 31 osób – 24 dzieci i 7 opiekunów. Był to czas prawdziwej integracji i wielu muzycznych wrażeń. Z grupą Malbork odwiedzili przedstawiciele Twilight Group w Kilenny zajmującej się współpracą partnerką - Murty Brennan i Anna Adamowska

W czwartek rano goście odwiedzili burmistrza Marka Charzewskiego, który opowiedział o mieście i o polsko-irlandzkim partnerstwie. Chłopcy zaśpiewali dla niego a w zamian mogli zrobić sobie zdjęcie na fotelu włodarza. Po spotkaniu zwiedzili zamek a po obiedzie udali się do Szkoły Łacińskiej, którą zaprezentowała kierownik Małgorzata Badziąg. Na koniec obejrzeli film w Planetarium.

Tego dnia Irlandczycy mieli też okazję pośpiewać z Balbinkami i nauczyć się wspólnej piosenki, co wszystkim bardzo się spodobało.

Piątek był bardzo pracowity. Rano chłopcy wzięli udział w warsztatach ceramicznych i budowania z klocków w Szkole Łacińskiej, po południu próba i koncert w auli I Liceum Ogólnokształcącego w ramach Artystycznej Wiosny Młodości z udziałem dzieci z malborskich szkół i przedszkoli. Chór zaśpiewał na otwarcie imprezy i bardzo spodobał się publiczności.

Dzień Dziecka, który świętowaliśmy w sobotę, był również bogaty w atrakcje. Najpierw pobyt w Jeziornej Osadzie i wspólny koncert z Balbinkami a przy okazji ujeżdżanie byka, zjazdy na dmuchanych zjeżdżalniach czy pokazy skoków konnych przez przeszkody. Na zakończenie dnia z kolei wspólne ognisko z kiełbaskami.

Goście wyjechali do Kilkenny wieczorem w niedzielę, którą spędzili jeszcze Balbinkami. Pożegnanie nie było bardzo smutne, ponieważ na zakończenie nasz zespół dostał zaproszenie do przyjazdu do Irlandii w przyszłym roku. Tej znajomości będzie więc ciąg dalszy…