Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Upamiętniono rocznicę powstania Związku Polaków „Młody Las”

2019-05-27 10:44:05 (ost. akt: 2019-05-27 11:11:33)

5 maja br. minęła 78. rocznica powstania Związku Polaków „Młody Las”, organizacji założonej między innymi przez Narcyza Kozłowskiego, celem której miała być tajna oświata, podtrzymywanie ducha polskości i przeciwdziałanie germanizacji młodzieży polskiej przywiezionej na roboty przymusowe jak również działalność propagandowa, sabotażowa i wywiadowcza skierowana przeciwko Niemcom.

Z tej okazji w piątek, 24 maja br., przed Ratuszem Staromiejskim odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą „Młody Las” a następnie spotkanie z uczniami z I Liceum Ogólnokształcącego w Szkole Łacińskiej. Maria Keńska-Wyszyńska przybliżyła młodzieży postać Narcyza Kozłowskiego ps. „Szary” oraz miejsca działalności tej tajnej organizacji. Opowiedziała, z jakimi trudnościami musieli zmierzyć się młodzi konspiranci, jak ważne dla nich było zachowanie polskości i jak wielkie ponieśli konsekwencje.

Była to również okazja do uhonorowania osób, które wspierają obecne Stowarzyszenie. Medale na 100-lecie odzyskania niepodległości wraz dyplomami od Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związku Polaków „Młody Las” w Gdyni otrzymali wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, wicestarosta Waldemar Lamkowski oraz Teresa Żelazo, prowadząca Uniwersytet 3 Wieku. Odznaczenia wręczyli Kazimierz Cybulski, prezes Związku Polaków "Młody Las" oraz Maria Seibert, prezes Koła Malborskiego, która również została wyróżniona za działalność społeczną dyplomem Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.