Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Wizyta uczniów SP nr 2 w partnerskim mieście Monheim nad Renem

2019-05-14 14:14:30 (ost. akt: 2019-05-14 14:20:39)

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku pod opieką pani wicedyrektor Ewy Ciechowskiej, Anny Linkner-Suskiej oraz Izabeli Przybysz w dniach 7-12 maja br. przebywała z wizytą w partnerskiej szkole Sekundarschule Monheim w Niemczech.

- Było to już drugie spotkanie uczniów obu szkół. We wrześniu 2018 r. gościliśmy niemieckich kolegów i koleżanki w naszych domach. Tym razem nasi uczniowie wybrali się w odwiedziny do Monheim nad Renem. Podczas pobytu w Niemczech uczniowie mieli okazję wziąć udział w ciekawym programie, poznać codzienne życie swoich rówieśników, wzmocnić nawiązane wcześniej przyjacielskie relacje oraz podszkolić swoje umiejętności językowe – relacjonuje nauczycielka Anna Linkner-Suska. - Wyjazd do Niemiec dostarczył uczniom wiele niezapomnianych wrażeń. Zostaliśmy zaproszeni przez burmistrza, pana Daniela Zimmermanna, który opowiedział nam wiele interesujących faktów o mieście Monheim. Miasto i jego zabytki poznaliśmy również dzięki wspólnemu zwiedzaniu, podczas którego przewodnikami byli nasi niemieccy koledzy - dodaje.

Kolejnymi atrakcjami przygotowanymi dla gości z Malborka były wycieczki do Kolonii i Bonn. W Kolonii zwiedzili słynną katedrę a w Bonn muzeum „Haus der deutschen Geschichte”. Gratką dla miłośników sportu była wizyta na stadionie Bayer Leverkusen oraz w centrum sportowym Berghausen.

Dużo emocji dostarczyło uczniom wspólne gotowanie dla wszystkich uczestników wymiany. W rezultacie powstał pyszny dwudaniowy obiad: żurek oraz kotlet schabowy z ziemniakami i mizerią.

Spotkanie uczniów obu szkół oraz udział w interesującym programie możliwy był dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

informacja: Anna Linkner-Suska, nauczyciel SP nr 2 w Malborku
zdjęcia: archiwum SP nr 2 w Malborku