Piątek, 23 lutego 2024. Imieniny Damiana, Romana, Romany

15-lecia Polski w Unii Europejskiej uczciliśmy festynem rodzinnym

2019-05-13 10:52:36 (ost. akt: 2019-05-13 10:54:18)

W sobotę, 11 maja br. w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka na ul. Kościuszki odbył się festyn rodzinny z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. Jest to impreza integracyjna zorganizowana wspólnie przez wiele instytucji miejskich i powiatowych. Dopisała pogoda, dopisała frekwencja, nie zawiodły przygotowane atrakcje.

Program był bardzo interesujący zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat funduszy unijnych pozyskanych w naszym mieście nie tylko przez samorządy ale także przez inne instytucje i organizacje działające w Malborku.

Szkoła Łacińska przygotowała namiot zabaw dla dzieci – malowanie buziek, nauka anatomii na specjalnym modelu, roboty, quizy, malowanki. Kolejne atrakcje dla najmłodszych uczestników zaproponowała Akademia Nauczania. Aktywni mogli poskakać na trampolinach albo pojeździć rowerami z napędem elektrycznym. W konkursie na temat wiedzy o UE prowadzonym przez Powiatowy Urząd Pracy oraz quizie Banku Spółdzielczego w Sztumie na temat inwestycji i bankowości każda osoba otrzymała nagrodę. Dodatkowo bank prowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w zakresie edukacji finansowej.

Na festynie promowany był dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Dom Pobytu Dziennego „Petunia”, który zaprasza osoby z różnego rodzaju trudnościami, niepełnosprawnościami, w tym osoby starsze oraz osoby opiekujące się na co dzień swoimi bliskimi. Z kolei Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku zachęcało do zostania rodziną zastępczą.
Na festyn przyciągały z pewnością darmowe kiełbaski z grilla serwowane przez Punkt Informacyjny Fundusze Europejskie oraz pierogi z Akademii Nauczania, a dla łasuchów nie zabrakło waty cukrowej i słodyczy rozdawanych przez Marianka – maskotkę miasta.

Niewątpliwą atrakcją był spacer po mieście śladem Funduszy Unijnych zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Przewodnicki im. Stefana Dubyny w Malborku. Przewodnik a jednocześnie prezes tej organizacji Bogdan Mąder opowiedział o obiektach, które zostały zrewitalizowane bądź zbudowane dzięki środkom unijnym, o ich historii i funkcjach, które pełniły kiedyś i pełnią obecnie.

Organizatorami festynu: Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku, Gminę Malbork, Powiatowy Urząd Pracy w Malborku, Punkt Informacyjny Fundusze Europejskie, Muzeum Miasta Malborka, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Szkoła Łacińska, Bank Spółdzielczy w Sztumie, PTTK Oddział Malbork, Wyższa Szkoła Gospodarki w Malborku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku, Akademia Nauczania.

Partnerami imprezy byli: Intermarche, Cukier Polski, McDonald’s, Bar&Restauracja Bis, Piekarnia Koszykowa, Restauracja „U Flisaka”.