Wtorek, 23 lipca 2024. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Cztery medale i kolejny rekord Polski Pauliny Cierpiałowskiej w Oświęcimiu

2019-05-06 08:54:28 (ost. akt: 2019-05-06 08:56:59)

Tym razem Oświęcim był gospodarzem międzynarodowego mityngu pływackiego, w którym uczestniczyła reprezentantka klubu MAL WOPR Malbork, czternastoletnia Paulina Cierpiałowska. Wielomecz pływacki pod nazwą V4 Olympic Hopes zgromadził na słupkach startowych drużyny z Czech, Słowacji, Węgier i Polski, a zespoły reprezentowane były przez pływaczki urodzone w latach 2004 i 2005 oraz pływaków 15 i 16-letnich. Zmagania obfitowały w wiele doskonałych rezultatów, a polscy juniorzy w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 37 medali, w tym 15 z najcenniejszego kruszcu, uplasowali się na drugim miejscu tuż za ekipą Węgier.

Zawodniczka z Malborka miała bardzo wymagający plan na dwa dni startów. Aż sześć występów indywidualnych i dwa w sztafecie wymagały z pewnością wielkiej wytrzymałości i ambicji. Paulina, jak zwykle nie zawiodła. Starty rozpoczęła w sobotę z bardzo wysokiego pułapu bowiem dystans 400m stylem dowolnym pokonała w czasie 4:30,73s. Zajęła co prawda miejsce tuż za podium ale tym wynikiem nie tylko aż o 6s poprawiła swój rekord życiowy sprzed niespełna miesiąca, wywalczyła najwyższy wynik punktowy FINA w swoich oświęcimskich startach ale zapoczątkowała też imponującą serię nowych rekordów okręgu pomorskiego na długiej pływalni. Kolejny sobotni start Pauliny wpisał się z kolei w annały historii polskiego pływania bowiem nasza zawodniczka wraz z reprezentacyjnymi koleżankami popisała się fantastycznym rekordem Polski 15-latek na sztafetowym dystansie 4x200m stylem dowolnym. Polki uzyskały rezultat 8:32,31s, a nasza pływaczka płynąc na pierwszej zmianie tej rekordowej sztafety zanotowała czas, który zostanie oficjalnie uznany nie tylko jako jej rekord życiowy ale także jako rekord okręgu. Przypomnijmy, że w wyścigach sztafetowych tylko pierwsza zmiana może notować czasy uznawane za rekordy. Paulina rozpoczęła naszą sztafetę pokonując swoją część w czasie 2:09,25s co pozwoliło jej na zaliczenie imponującej listy trofeów. Dzięki temu występowi mogła cieszyć się mianowicie z życiówki, rekordu okręgu, najlepszego wyniku w tej konkurencji w bieżącym sezonie w klasyfikacji zawodniczek 14-letnich, pierwszego, srebrnego medalu na tym mityngu ale przede wszystkim drugiego w tym sezonie rekordu Polski i to w kategorii o rok starszej. Tak doskonale zmotywowana przystąpiła do walki o medal w konkurencjach indywidualnych. Formuła zawodów łączyła oba roczniki dziewcząt tym bardziej cieszy więc fakt, że nasza zawodniczka nie wróciła z Oświęcimia z pustymi rękami w klasyfikacji indywidualnej. Popołudniowy blok rozpoczęła ściganiem na 200m stylem dowolnym, w którym uzyskując czas minimalnie słabszy niż w przedpołudniowej sztafecie zajęła nie satysfakcjonujące ją z pewnością, piąte miejsce. Sportową złość już chwilę później przekuła w brązowy medal. Sprinterski dystans 50m stylem motylkowym pokonała w czasie 28,79s schodząc po raz pierwszy poniżej 29s i zdobywając pierwszy indywidualny medal w karierze reprezentacyjnej. Warto dodać, że srebro przegrała o 0,03s… Szalenie zmęczona przystąpiła jeszcze do walki w morderczym wyścigu 400m stylem zmiennym, gdzie niestety popłynęła znacznie poniżej swoich możliwości notując czas o 8s słabszy od rekordu życiowego. Odpoczynek był więc potrzebny.
Niedziela rozpoczęła się brawurowo kolejnym rekordem życiowym na dystansie 100m stylem dowolnym. Czas, który uzyskała (59,25s) to także nowy rekord okręgu pomorskiego poprawiony po 5 latach. Do medalu zabrakło 0,3s… Wiemy jednak, że takie sytuacje tylko motywują naszą mistrzynię stąd w kolejnym wyścigu już nie pozwoliła sobie na brak radości z medalu. Jedną ze swoich ulubionych konkurencji, 100m stylem motylkowym, popłynęła jak natchniona. Pokonanie tego dystansu zajęło jej nieco ponad minutę. Czas 1:03,84s, który jest oczywiście nowym rekordem życiowym i rekordem okręgu, pozwolił jej także na radość ze srebrnego medalu na mityngu, który w nazwie ma hasło „nadzieje olimpijskie”. Chwilę po dekoracji Paulina popłynęła ten sam dystans motylkiem na trzeciej zmianie sztafety i wraz z koleżankami dorzuciła do polskiego dorobku medalowego kolejny, srebrny medal.

Malborska pływaczka, jak zresztą cała polska ekipa, zanotowała w Oświęcimiu bardzo dobry, obiecujący start. W sumie aż pięciokrotnie, zaliczając przy okazji rekordy życiowe, wpisała się na listę posiadaczek nowych rekordów okręgu. Aż cztery z tych wyników to najlepsze rezultaty uzyskane w Polsce w tym sezonie przez pływaczkę 14-letnią. Paulina zdobyła na mityngu po dwa srebrne i brązowe medale, znacznie powiększając tym samym swój dorobek medalowy w reprezentacyjnej karierze. Najbardziej cieszy jednak zwyżkująca forma, którą prezentuje na jedenaście dni przed głównymi mistrzostwami Polski seniorów. Paulina będzie tam walczyć o awans na sierpniowy Olimpijski Festiwal Młodzieży, który odbędzie się w Baku ale będzie też chciała z pewnością zaznaczyć swoją obecność wśród najlepszych zawodników w Polsce.