Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

27 kwietnia odbyła się kolejna edycja biegowej imprezy "Twierdza Malbork"

2019-05-02 10:03:38 (ost. akt: 2019-05-02 10:13:30)

Impreza ma już swoją tradycję, pierwszy bieg odbył się w październiku 2015 i jest nieprzerwanie kontynuowany do dziś. Dwie edycje w roku, zawsze jesienią i wiosną w czasie kiedy roślinność nie przeszkadza w eksploracji historycznych budowli. Poprzednie edycje były organizowane jako wycieczka biegowa. W tym roku organizatorzy wprowadzili duże zmiany. Nowa formuła imprezy to miejska gra terenowa połączona z bieganiem i zwiedzaniem fortyfikacji obronnych twierdzy oraz miasta Malbork.

Relacja z wydarzenia:
Twierdza Malbork to impreza jakiej do tej pory nie było w Malborku. Przeprowadzona z dużym rozmachem gra na dystansie ponad 25 kilometrów w trudnym warunkach, w lesie Wielbarskim, okolicznych terenach byłego poligonu wojskowego. Trasa głownie ścieżkami, drogami szutrowymi lub całkowicie poza wszelkimi szlakami. Wprowadziliśmy dokładny scenariusz i zasady gry. Zadaniem do wykonania było odnalezienie zaginionego przed I wojną światową skarbu. Gracze na początku podzieleni na 3 drużyny (od 17 punktu gry razem) mieli do znalezienia 20 punktów kontrolnych. W każdym punkcie do rozwiązania były zaszyfrowane informacje, oraz przedmioty, fragmenty map i zdjęć pomocnych w rozwiązaniu zagadki. Stworzyliśmy na potrzeby gry również fabułę w postaci wspomnień – kartek z pamiętnika i fikcyjnych bohaterów. 18 punktów było zaznaczonych na mapie, 2 gracze musieli zlokalizować na podstawie informacji zebranych wcześniej. Miejsce ukrytego skarbu było możliwe dopiero po rozszyfrowaniu wszystkich zagadek.

Punkty kontrolne na „planszy gry” były umieszczone w fortyfikacjach obronnych z czasów I i II wojny światowej oraz zabytkach związanych z Twierdzą w mieście. Dodatkowo dołączyliśmy do trasy malownicze miejsca widokowe doliny Nogatu. Skarb został zakopany w Parku Miejskim w wielkiej drewnianej skrzyni przygotowanej specjalnie na imprezę. Po zakończeniu gry odbyło się spotkanie integracyjne.

Na przeprowadzenie gry otrzymaliśmy wsparcie Muzeum Miasta Malborka oraz z Wydziału Promocji Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta. Dzięki tej pomocy mogliśmy przygotować fajne upominki. W związku że impreza była mocno związana z historią miasta w skrzyni wylądowały książki „Taki był Malbork” autorstwa Bogusława Krauze i Piotra Topolskiego, oraz okolicznościowe magnesy. Na spotkaniu integracyjnym przeprowadziliśmy również loterię wśród uczestników gry. Miejska gra terenowa Twierdza Malbork została oceniona przez uczestników bardzo pozytywnie, będzie kontynuowana i rozwijana. Kolejna edycja już jesienią, na przełomie października i listopada.

To nie koniec imprez z Grupą Malbork przygotowanych na najbliższy czas, w maju planujemy wycieczkę biegowa na dystansie ultra (powyżej 42km), test Coopera na stadionie lekkoatletycznym 8 maja, no i co środę są Wieczorynki o 19:00. Zapraszamy do biegania
foto: archiwum Grupa Malbork