Sobota, 23 listopada 2024. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Promocja kolejnej "Prowincji" 25 kwietnia w "Fabryce Inicjatyw"

2019-04-18 10:41:38 (ost. akt: 2019-04-18 10:50:00)

25 kwietnia (czwartek) o godz. 17 w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw przy ul. Grunwaldzkiej 16-18 odbędzie się promocja „Prowincji”. Będzie okazja spotkać się z autorami publikacji. To już 35 wydanie kwartalnika.

Wiosenne anioły. Anielski podmuch wiosny. No i kawałek tęczy nad pejzażem. Co prawda nieco górzystym, ale poza Żuławami. I tak też bywa na Powiślu, choćby pod Sztumem, Kwidzynem, Ryjewem czy Prabutami, jeśli już chcielibyśmy doszukiwać się lokalności w uniwersalnym przesłaniu naszego mistrza Mariusza Stawarskiego.
-Poetycko rok zaczynamy wierszami Doroty Maluchnik, Jerzego Czepulona i Pawła Jerzego Przybysza. W prozie, oprócz znanego już nam Ryszarda Filbrandta i Katarzyny Kuroczki, prezentujemy debiutującą Annę Albrecht z Malborka – wyliczają wydawcy.
Profesor Andrzej C. Leszczyński tegorocznymi „Okruchami”, nie przypadkowo, włącza się w ważną debatę na temat trucizny nienawiści, analizując między innymi język i uczucia, przywołując, między innymi, słowa ks. Józefa Tischnera, Barbary Skargi, Marka Koterskiego, czy własne, skierowane do jednego z polskich polityków.
Mieszkańcy Malborka i okolic mają już w „Prowincji” stałe miejsce.
- Alicja Łukawska kontynuuje swój cykl żuławskich opowieści. Aleksandra Paprot-Wielopolska przywołuje niezwykłe postaci żuławsko-powiślańskich „stulatek”. Jacek Albrecht szuka zapachów dzieciństwa w Malborku, a przewodnicy z malborskiego zamku, Bogusław Krauze i Piotr Topolski, porządkują niemiecki cmentarz – czytamy w zaproszeniu do lektury.
Wiele wątków z całego regionu pięknie się przeplata. Arkadiusz Kosiński przywraca pamięć o kwidzyńskim kinie „Tęcza”, a Ewelina Dysko, szukając azylu i ukojenia w podryjewskich lasach, daje się uwieść ptakom, bukom i wiośnie. Na tropach historii Grażyna Nawrolska tym razem o wspomina o dzielnych i niezależnych kobietach w średniowieczu, w czym towarzyszy jej Bogumił Wiśniewski drążąc losy Błogosławionej Doroty z Mątów, która dała się zamurować w kwidzyńskiej katedrze.

- Debiutująca na naszych łamach Kamila Gęsiarz pochyla się nad dziejami społeczności protestanckiej w Kończewicach – zapowiada wydawca. - Andrzej Lubiński przypomina sztumskie korespondencje Marii Donimirskiej do „Gazety Gdańskiej” sprzed stu lat. Adamowi Langowskiemu, opisującego 90-lecie istnienia polskich szkół na Powiślu, udało się połączyć historię ze współczesnością, ilustrując temat satyrycznymi rysunkami Zbigniewa Jujki. To nie przypadek, gdyż ojciec satyryka, Franciszek Jujka, kierował polską szkołą w Starym Targu w trudnym okresie międzywojennym.
Wiesław Olszewski wspomina postać Brunona Zwarry, a Arkadiusz Kosiński przepytuje Justynę Liguz, nową kierownik zamku w Kwidzynie, o plany na przyszłość. Z odległych prowincji wieści przynoszą nam Teodor Sejka z Lwowa, Paweł Zbierski z Katalonii i Krzysztof Czyżewski z różnych stron świata.
W „Galerii Prowincji” tym razem swoje malarstwo prezentuje Paweł Wyborski ze Starogardu Gdańskiego. Wiesław Olszewski i Alicja Łukawska opowiadają o swoich zaczytaniach. Wacław Bielecki wiedzie nas po muzycznych salonach, a Leszek Sarnowski poleca nową, „kwidzyńską” płytę Włodzimierza Nahornego i kreśli sylwetkę barda Tomka Wachnowskiego. I wreszcie kolejna dawka fotograficznych obrazów Michała Majewskiego z cyklu „Magiczna Prowincja”, tym razem z Kwidzyna.

Wstęp na promocję jest bezpłatny. Na miejscu będzie można kupić najnowsze wydanie „Prowincji”.