Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Tydzień Edukacji Prawnej w II LO

2019-04-08 13:34:25 (ost. akt: 2019-04-08 13:43:54)

5 kwietnia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Edukacji Prawnej przy współpracy naszej szkoły z Okręgową Izbą Radców Prawnych, reprezentowanych przez panią Barbarę Sikorską i realizowanej innowacji z elementów prawa, "młodzi prawnicy" z klasy 1a i 2a pod opieką wychowawczyni klasy 2a Anny Jaszkowskiej, udali się do Sądu Rejonowego w Malborku po to, aby odegrać kolejną symulację rozprawy.

Tym razem była to rozprawa karna, dotycząca przemocy w rodzinie. Togi obrońców poszkodowanej przywdziały Paulina Pawłowska i Julia Mazella, czerwony żabot prokuratora nosiła Wiktoria Kostrzewska. Oskarżonego broniła Julia Gurak, która zaskoczyła wszystkich niespodziewanym zwrotem akcji, który zmienił przebieg całej rozprawy. Daria Kot, występująca w roli sędzi, pod nadzorem pani sędzi Sądu Rejonowego w Malborku Grażyny Ratusznik, zachowała cały czas zimną krew i mimo, iż była stale zaskakiwana przez obie strony nie tylko siłą argumentów, ale też dowodami rzeczowymi, to doskonale poradziła sobie ze swoim zadaniem. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wcielili się w role prawników pod czujnym okiem pani sędzi oraz pani mecenas, które udzielały cennych wskazówek prawnych, pozwalających w profesjonalny sposób odegrać powierzone młodzieży role. Scenariusz rozprawy choć zaplanowany, nie ujawniał do końca mechanizmów ani strategii działania zarówno ze strony powoda jak i pozwanego, przez co rozprawa przybrała nieoczekiwany zwrot akcji, co wzbudziło jeszcze większe zainteresowanie publiczności uczniowskiej. Wszyscy obserwatorzy byli zszokowani obrotem spraw i siedząc na skraju ławek wysłuchiwali zaskakujących zeznań świadków. Młodzież mogła także zobaczyć tak zwany, Przyjazny Pokój’’, gdzie przesłuchiwane są dzieci. Wszystkie panie i cała grupa była pod wrażeniem przebiegu rozprawy w Sądzie i rozchodząc się do domu wciąż jeszcze analizowała to, czego byli świadkami.
To już kolejne przedsięwzięcie w ramach tegorocznego TEP w II LO, realizowane w ramach innowacji z elementów prawa, którego autorką jest pani Anna Jaszkowska we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych i pomocy ze strony sędziów Sądu Rejonowego w Malborku.

Opr. Marcelina Rodziewicz z klasy 2a