Wtorek, 6 czerwca 2023. Imieniny Laury, Laurentego, Nory

Wystawa Muzeum Zamkowego w partnerskim mieście Monheim nad Renem

2019-04-08 13:04:22 (ost. akt: 2019-04-09 08:05:41)

W piątek, 5 kwietnia br. w Urzędzie Miasta Monheim nad Renem nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy przedstawiająca najpiękniejsze zakątki Muzeum Zamkowego w Malborku oraz największe zabytki miasta.

W uroczystości udział wzięli dyrektor MZM dr hab. Janusz Trupinda, zastępca dyrektora Beata Stawarska, dr hab. Karol Polejowski oraz Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna w malborskim magistracie za kontakty z miastami partnerskimi.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Monheim Daniel Zimmermann, który podkreślił znaczenie partnerstwa oraz intensywność współpracy pomiędzy naszymi miastami. Po krótkim wystąpieniu zaprosił zebranych na wykład dr hab. J. Trupindy pod tytułem „Wspólne dziedzictwo. Strategia zamku malborskiego 2019-2021”. Wielu obecnych na otwarciu wystawy miało okazję zwiedzić naszą warownię osobiście, jednak informacje, które otrzymali podczas wystąpienia dyrektora, pokazały zamek i jego znaczenie w poszczególnych epokach w zupełnie innym kontekście.

Przepiękne zdjęcia i opisy przyciągnęły uwagę gości i z pewnością zachęciły do przyjazdu do Malborka. Wystawa pozostanie w ratuszu miejskim przez 6 tygodni. Umieszczona jest w centralnym punkcie budynku, dlatego zobaczyć ją będzie miało okazję wielu mieszkańców Monheim.

W czasie dwudniowego pobytu delegacja miała okazję zobaczyć również najważniejsze historyczne obiekty znajdujące się w tym mieście – Haus Bürgel – zamek pochodzący jeszcze z czasów rzymskich, Schelmenturm (Wieża Szelmowska) oraz Marienburg, czyli 19-wieczną miniaturę zamku malborskiego. Będąc tak blisko Kolonii nie można było przegapić zwiedzania katedry – największego i najważniejszego kościoła w Niemczech.

Wystawa w Monheim nad Renem otworzyła cykl wystaw MZM w miastach partnerskich. Kolejna planowana jest na początku czerwca w Kilkenny, wkrótce rozpoczną się rozmowy z pozostałymi miastami. Jest to doskonała forma promocji nie tylko zamku, ale również miasta, co jest jednym z głównych celów partnerskiej współpracy