Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Dekada Malbork na niebiesko dla autyzmu

2019-04-04 12:42:48 (ost. akt: 2019-04-08 09:07:54)

Kwiecień to miesiąc solidarności i wsparcia dla osób dotkniętych spektrum autyzmu. W tym miesiącu na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji w Galerii Dekada Malbork zawisło 2000 niebieskich motyli, które symbolizują różne stadia zaburzenia, a dodatkowo została zorganizowana akcja zwiększająca świadomość tej problematyki.

Obecnie w Polsce autyzm diagnozowany jest u 1 na 100 dzieci. Objawia się odmiennością w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji czy uczenia się, które mogą występować w różnym natężeniu. Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym oraz Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się zorganizowały akcję informacyjną w Dekadzie Malbork, która pomoże zwiększyć świadomość tego zaburzenia i zachęci do wsparcia osób dotkniętym autyzmem.
- Osoby z autyzmem odbierają świat nieco inaczej niż większość ludzi, ale nie oznacza to, że powinny być z tego powodu traktowane w inny sposób, bądź eliminowane ze społeczności. Mimo, że autycy według danych szacunkowych stanowią od 1-3 proc. populacji, o samym spektrum zaburzeń wiemy stosunkowo niewiele. Chcemy mieć wpływ na zmianę tej sytuacji – większa świadomość ułatwi osobom autystycznym uczestnictwo w życiu społecznym, w tym znalezienie stałego zatrudnienia i większą samodzielność. Z tej okazji udostępniliśmy miejsce w Galerii Dekada Malbork Organizatorom, którzy w liczbie 18 osób przez 3 godziny dekorowali obiekt dwoma tysiącami ręcznie wycinanych niebieskich motyli, mocowanych na różnej długości nitkach, symbolizujących różne stadia autyzmu. Ozdoby spodobały się zarówno naszym klientom jak i pracownikom i w związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, aby zostały na terenie galerii do końca kwietnia
– komentuje Maciej Kwit, Dyrektor Galerii Handlowej Dekada Malbork.

Kolor niebieski jest na całym świecie symbolem i znakiem rozpoznawczym w geście solidarności z autykami i ich rodzinami. Wybór jest nieprzypadkowy - zaburzenia ze spektrum autyzmu są około 4-5 razy częstsze wśród chłopców, a właśnie ta barwa jest najczęściej przypisywana płci męskiej.
- Zachęcamy do solidaryzowania się z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami zarówno w kwietniu jak i przez cały rok - podsumowuje M. Kwit.