Piątek, 22 września 2023. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Wcielenie na "ósemkę" w Malborku

2019-03-29 10:38:26 (ost. akt: 2019-03-29 10:38:57)

Kolejni żołnierze zasilą 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Wcielenie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej ponownie odbędzie się w Malborku.

W najbliższą sobotę, 30 marca, w 71 batalionie lekkiej piechoty w Malborku nastąpi kolejne wcielenie żołnierzy WOT na Pomorzu. Marcowy nabór do 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie tym razem obejmował osoby, które złożyły już wcześniej przysięgę wojskową. Wraz z założeniem munduru terytorialsa rozpoczną oni 8-dniowe szkolenie, tzw. "ósemkę".

Wojska Obrony Terytorialnej na Pomorzu, których dowódcą jest kmdr Tomasz Laskowski, z początkiem 2019 roku rozpoczęły drugi rok swoje działalności. W historii 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapisały się już trzy uroczyste przysięgi wojskowe: ubiegłoroczne, które odbyły się na Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni oraz na terenie 7 Bazy Obrony Wybrzeża w Słupsku, oraz tegoroczna, w lutym, na terenie 22 Bazy Lotniczej w Malborku, mieście, które jest matecznikiem 71 batalionu lekkiej piechoty – integralnej części 7 PBOT.

Dotychczas osoby, które chciały służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej, musiały w pierwszej kolejności zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU), aby tam złożyć tradycyjny, papierowy wniosek o powołanie do służby. Teraz osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna – wystarczy skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce "bezpieczeństwo narodowe" i dalej "spełnianie powszechnego obowiązku obrony".

Maciej Szalbierz 7 PBOT
http://m.82-200.pl/2019/03/orig/b-nrb2ie-jpeg-4378.jpg