Czwartek, 9 lutego 2023. Imieniny Bernarda, Eryki, Rajmunda

Światowy dzień liczby PI w SP1

2019-03-20 15:40:16 (ost. akt: 2019-03-20 15:42:04)

Miesiąc marzec to ŚWIATOWY MIESIĄC MATEMATYKI, zaś 14 marca to ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI, dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielami postanowili po raz kolejny przyłączyć się do uroczystości związanych z tym dniem. 18 MARCA razem świętowali dzień Liczby Pi, która jest bardzo istotnym pojęciem matematycznym o znaczących konsekwencjach fizycznych. Wydarzenie to miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Aby każdy z nas mógł zapoznać się z ciekawostkami związanymi z tą liczbą, uczniowie wraz z Panią Marleną Glosa przygotowali szereg niespodzianek z nagrodami. Tego dnia podczas zajęć lekcyjnych chętni uczniowie odpowiadali na pytania związane ze skojarzeniami matematycznymi, otrzymując w nagrodę pi- ciastka. Na szkolnych korytarzach zostały przygotowane matematyczne labirynty po to, aby każdy mógł odkryć matematykę poprzez zabawę. Najważniejszą częścią okazał się Turniej Matematyczny adresowany do uczniów klas IV- VIII i III klas gimnazjalnych. Podczas turnieju zespoły klasowe zmagały się z zadaniami matematycznymi z liczbą PI. Warto podkreślić, że można było korzystać z kalkulatorów oraz portali internetowych, ponieważ turniej wymagał od uczniów przede wszystkim logicznego myślenia, a nie sprawdzania znajomości wzorów matematycznych czy umiejętności rachunkowych.
Bardzo ciekawy okazał się pomysł z koszulkami wykonanymi przez uczniów, w tym uczniów klasy czwartej, oraz innymi gadżetami związanymi z Ludolfiną.
Warto organizować takie dni. Dziękuję uczniom zaangażowanym w pomoc w zorganizowanie Dnia Matematyki, a uczestnikom za aktywny udział.


Organizator: Marlena Glosa
Nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku