Czwartek, 6 października 2022. Imieniny Artura, Fryderyki, Petry

Światowy Dzień Liczby Pi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku

2019-03-18 09:35:58 (ost. akt: 2019-03-18 09:59:03)

W czwartek 14 marca, w dniu uznawanym za Światowy Dzień Liczby Pi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku.

Celem zabawy miało być włączenie uczniów naszej Szkoły w obchody Światowego Dnia Liczby Pi, a przy tej okazji także „odczarowanie” matematyki, jako przedmiotu często budzącego strach i niechęć uczniów oraz pokazanie, że jest ona pełna interesujących zagadek, sławnych postaci, łamigłówek i ciekawostek.

Do rywalizacji stanęło sześć trzyosobowych drużyn, których przedstawiciele pochodzili z klas 1ai, 2ai, 2G, 1K, 1La, 1GS, oraz 2K. Uczniowie jeszcze przed konkursem otrzymali pierwsze zadania do wykonania: przygotowali i przedstawili sylwetki znanych matematyków, zdobywając w ten sposób pierwsze punkty. Musieli także wśród swoich drużyn znaleźć śmiałków, którzy poradzą sobie z układaniem kostki Rubika, oraz takich, którzy staną do rywalizacji w ustanawianiu rekordu Szkoły dotyczącego znajomości i recytacji z pamięci rozwinięcia dziesiętnego Liczy Pi.

W jednym z zadań niezbędne okazały się umiejętności Radka Radomskiego z klasy 4is, który prezentując umiejętności jazdy na rowerze jednokołowym wyznaczył odcinek drogi, którego długość za pomocą matematycznych algorytmów musieli oszacować uczestnicy konkursu.
Podczas zmagań, nad całością przebiegu konkursu, czuwało jury w składzie: p. Agnieszka Jeromin-wicedyrektor Szkoły, p. Mikołaj Konowrocki – nauczyciel przedmiotów informatycznych oraz Łukasz Borkowski – uczeń klasy 3K –Mistrz Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w latach 2016/17 oraz 2017/18.

W wyniku rywalizacji jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce: 2K w składzie: Miłosz Ormańczyk, Dawid Żmuda, Łukasz Raczyński
II miejsce: 1Ai w składzie: Dominika Grzelec, Adrianna Wasilak, Marcin Wang
III miejsce: 1K: Jan Marciniak, Kacper Różański, Kacper Korkosz

Ponadto rekordzistą w szybkości układania kostki Rubika okazał się Adam Pesta z klasy 2G, który ujarzmił kostkę w 59 sekund, choć warto także wspomnieć o Janie Marciniaku z klasy 1K, który uzyskał czas gorszy zaledwie o 2 sekundy!
Niezmiernie dużo emocji wzbudziły recytacje cyfr rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi, gdzie, jak się okazało, nie tylko znajomość cyfr, ale także siła charakteru i umiejętność występowania przed publicznością zadecydowały o zwycięstwie. Aż 62 cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi wyrecytował bezbłędnie Miłosz Ormańczyk – uczeń klasy 2K, ustanawiając tym samym rekord Szkoły, a krok za nim, z ilością 50 cyfr, uplasował się uczeń klasy 1La Kacper Lesiuk.
Całość konkursu poprowadziły uczennice: Julia Dudek z klasy 3HT oraz Dominika Kondel z klasy 2Lb, która przygotowała niespodziankę dla wszystkich prezentując matematyczny utwór muzyczny własnego pomysłu i przy własnym akompaniamencie! Brawo Dominiko!!!

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu była Pani Iwona Statkiewicz, która już zapowiada kolejne edycje konkursu mające zaangażować jeszcze większą ilość młodzieży, bo zabawa i integracja młodzieży w matematycznej atmosferze okazała się naprawdę bezcenna!