środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Cierpiałowska w szerokim składzie na Olimpijski Festiwal Młodzieży w Baku, Szpaczyński trzeci w Chojnicach

2019-03-18 08:52:26 (ost. akt: 2019-03-18 08:54:07)

Kolejne radosne wieści dotarły do obozu MAL WOPR. Czternastoletnia Paulina Cierpiałowska została powołana do szerokiego składu na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, który odbędzie się w lipcu w Baku (Azerbejdżan).

W składzie, który zostanie jeszcze zweryfikowany po majowych Mistrzostwach Polski Seniorów, znalazło się 17 zawodniczek, w tym tylko cztery z młodszego rocznika 2005. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy z angielskiego nazywany EYOF, to międzynarodowa młodzieżowa impreza sportowa, rozgrywana co dwa lata. Brać w niej udział mogą sportowcy w wieku od 13 do 17 lat z 48 krajów zrzeszonych w Europejskim Komitecie Olimpijskim. Posiada edycje letnie i zimowe, a celem festiwalu jest promowanie olimpijskiego sportu i przygotowanie młodych europejskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich. Już samo powołanie malborskiej zawodniczki to ogromne wyróżnienie. Przypomnijmy, że w roku 2015 inna pływaczka MAL WOPR Alicja Krauze, także została powołana w szeroki skład reprezentacji przed wyjazdem na EYOF, który odbywał się wtedy w Tibilisi. Ali, co prawda, nie udało się wtedy wyjechać do Gruzji, tym razem jednak mamy bardzo duże, realne szanse na kolejny międzynarodowy występ Pauliny. Trzymajmy kciuki za jak najlepszy występ Pauli w maju w olsztyńskim, krajowym czempionacie.

Kciuki trzymaliśmy także za występ malborskich zawodników w drugiej i ostatniej rundzie Ligi Dzieci Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Tym razem najmłodsi pływacy z roczników 2008-2009 wyjechali w sobotni ranek do odległych Chojnic by tam rywalizować o medale i jak najwyższe lokaty w klasyfikacji generalnej. Najlepiej z zawodników MAL WOPR spisał się jedenastoletni Sławomir Szpaczyński, który zanotował dwa nowe rekordy życiowe, a uzyskany wynik na 100m stylem klasycznym (1:34,90s) dał mu brązowy medal. W występie na 200m stylem zmiennym zajął z kolei miejsce 5, zaś w podsumowaniu dwóch rund Ligi był 8 w klasyfikacji 77 zawodników. W tej samej kategorii wiekowej bardzo dobrze spisał się Dawid Patoka, który do dwóch bardzo imponujących rekordów życiowych w startach indywidualnych dorzucił życiówkę w sztafecie na pierwszej zmianie stylu grzbietowego. To właśnie dzięki tej fenomenalnej zmianie Dawida, nasza sztafeta w składzie Patoka, Igor Marchlewski, Szpaczyński, Patryk Grapentyn o 0,6s wyprzedziwszy ekipę z Gdańska, mogła cieszyć się z trzeciego miejsca na podium. W występach indywidualnych zarówno Igor jak i Patryk dorzucili po jednym rekordzie życiowym na 100m stylem klasycznym. W klasyfikacji generalnej dziewcząt najlepsze malborskie zawodniczki, zarówno dziesiecio- jak i jedenastoletnia, zajęły miejsca 14. Karolina Kwitnewska z życiówką na 50m stylem klasycznym była 14 w gronie 55 dziesięciolatek, zaś Anna Czerwińska także z jednym rekordem życiowym, rywalizowała w gronie 59 pływaczek jedenastoletnich. Po dwa najlepsze rezultaty wywieźli z Chojnic; Hania Rozalewicz, Cyprian Piróg oraz Olaf Gwiazdowski. Ten ostatni „urwał” ze swoich dotychczasowych rezultatów 11s na 100m stylem dowolnym oraz aż 19s na tym samym dystansie w stylu klasycznym. Nie można także zapominać o jednym rekordzie życiowym Nikoli Zborowskiej i doskonałym debiucie w Lidze najmłodszej stażem w MAL WOPR Oliwii Bienieckiej. Oliwia bez obaw wystartowała na 50m stylem grzbietowym i 100m stylem zmiennym, po których do swoich statystyk mogła wpisać nowe rekordy życiowe.

Już za tydzień juniorzy MAL WOPR z rocznika 2005 wypoczywający w miniony weekend, wyjeżdżają do odległego Lublina. Będą tam walczyć o pierwsze w swoich karierach punkty w klasyfikacji jednej z największych centralnych imprez pływackich pod nazwą Arena Grand Prix Polski. Malborscy pływacy rywalizować będą w Lublinie z czołowymi polskimi pływakami, dzięki czemu nabiorą doświadczenia, które z pewnością przyda się podczas lipcowych Mistrzostw Polski Juniorów, w których walczyć będą o medale.
Informacja: MAL WOPR Malbork