Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Prace Zygmunta Prończyka na wystawie w Galerii Nova

2019-03-13 10:57:07 (ost. akt: 2019-03-13 10:57:48)

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji Nova Galeria zaprasza na wystawę "Bajzgroły" Zygmunt Prończyk. Wernisaż odbędzie się w środę 20 marca o godzinie 18:00. Wystawa będzie czynna do 5 kwietnia.

Zygmunt Prończyk
Urodził się w 1948 r. w Świdziałówce (woj. Podlaskie). Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Pięknych w Supraślu koło Białegostoku oraz Wydział Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez wiele lat związany był zawodowo z Teatrem Dramatycznym w Elblągu.

Zajmuje się scenografią teatralną, malarstwem, rysunkiem oraz projektowaniem plastycznym. W jego dorobku artystycznym znajdją się opracownaia plastyczne do wielu inscenizacji teatralnych. Jest autorem scenografii do sztuk Stanisława Tyma "Kapelusz", "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Okręt", "Missisippi". Zilustrował książki ks. Wiesława Rodziewicza pt. "Coś o ... marzeniach człowieka i nie tylko" (2006) oraz "Jak drzewo na wietrze" (2010).

Prace malarskie prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych między innymi w Elblągu, Olsztynie, Olecku, Pasłęku, Staranger (Norwegia), Ronneby (Szwecja), Rydze i Druskiennikach (Litwa). Prace w zbiorach prywatnych w kraju oraz Norwegii, Francji, Australii, Niemczech i Izraelu.

Baśniowy charakter prac malarskich uzyskuje przez zastosowanie kontrastowych barw i laserunków. Stosuje technikę malowania plamami, co daje wrażenie abstrakcji. Tematów do swojej twórczości poszukuje w krajobrazie regionalnym. Inspiruje go żuławski krajobraz pełen wierzb, traw i wodorostów.

Otrzymał honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Ziemi Elbląskiej, Wspiera społecznie działąnia Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty Elbląg.