Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Rada Gospodarcza pracowała nad planem pracy na 2019 r.

2019-03-06 14:06:39 (ost. akt: 2019-03-06 14:15:18)

5 marca 2019 r. odbyło się kolejne w tym roku spotkanie członków Rady Gospodarczej. Tym razem na zaproszenie członka Rady pana Piotra Furgały spotkanie odbyło się w siedzibie firmy F.P.H. ARCONA (dawna Malma) przy ul. Dalekiej. To pierwsze spotkanie w tym roku w lokalnym przedsiębiorstwie.

Realizując porządek spotkania pan Piotr Furgała przedstawił proces pozyskania obiektów dawnej Malmy dla potrzeb aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz jej aktualnego profilu produkcji. ARCONA jest cenionym producentem materacy oraz innych artykułów i rozwiązań, zapewniających wygodę snu i relaksu. Produkuje wypełnienia do poduszek oraz formatki z pianki dla fabryk mebli. Wytwarza je z pianki poliuretanowej oraz włókna poliestrowego silikonowego. Posiada dużą ofertę na polskim rynku spośród firm działających w tej branży.

W dalszej części spotkania przewodniczący Rady Jarosław Filipczak przedstawił rezultat ostatnich warsztatów, które odbyły się 10 stycznia br.,a celem których było zebranie propozycji formy pracy Rady na rok 2019 z uwzględnieniem tematyki spotkań. Po zebraniu informacji opracowano wstępnie plan działania Rady na bieżący rok.

Do najważniejszych tematów, które zostały włączone do planu pracy Rady Gospodarczej należy zaliczyć otwarte spotkania Rady dla mieszkańców, funkcjonowanie oświaty w mieście, aktualizacja potrzeb kadrowych przedsiębiorców, tworzenie pozytywnego wizerunku miasta, spotkania z przedstawicielami Starostwa, Urzędu Skarbowego, ZUS, spotkania z przedstawicielami Muzeum Zamkowego, spotkania z organizacjami pożytku publicznego, spotkania z przedstawicielami Bazy Lotniczej w Malborku, kontynuacja śniadań biznesowych z udziałem zapraszanych gości, stały czas i miejsce do spotkań networkingowych i integracyjnych, powołanie grup roboczych w zakresie np. edukacji zawodowej, turystyki, pozyskiwania pracowników dla lokalnego rynku, organizacja w trybie pilnym spotkań ze względu na ważność tematów, spotkania Rady w terenie, portal dostępności materiałów Rady Gospodarczej, współpraca z lokalnymi mediami.

Do najważniejszych problemów, które zostaną poruszone podczas spotkań będą należały zmiany Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, szkolnictwo zawodowe, staże, szkolenia optymalizacji pracy, energooszczędność, rozbudowa Drogi Krajowej 22 ul. Wojska Polskiego, obwodnica miasta, doładowania - stacje dla samochodów elektrycznych, bezpłatne parkingi dla pojazdów elektrycznych, parkingi i transport na terenie miasta Malborka, produkcja produktów regionalnych, baza lokalowa i przestrzenna na dla rozwoju przedsiębiorczości, ruch turystyczny, węzły komunikacyjne, system informacji turystycznej, aktualizacja programu kształcenie zawodowego.

W wyniku merytorycznej dyskusji uczestników spotkania wyłoniono osoby, które zajmą się odpowiednimi tematami. Można było zgłosić dodatkowe uwagi i propozycje oraz zdać pytania zastępcy burmistrza Janowi Tadeuszowi Wilkowi.

Rozmawiano także o realizacji projektu budowy nowej miniatury zamku i współfinansowaniu go przez członków Rady. W projekt ten zaangażowały się także podmioty gospodarcze, których przedstawiciele nie są jej członkami. Podkreślono znaczenie, jakie ma wparcie przez Radę lokalnych przedsiębiorców.

Pan Zbigniew Charmułowicz przedstawił etap przygotowania do konkursu oraz do gali Malborski Mistrz Biznesu. W najbliższych dniach ogłoszona zostanie przez Burmistrza Miasta Malborka oraz Radę Gospodarczą edycja konkursu na 2018 r. Wzorem lat poprzednich i w tym roku nie zabraknie niespodzianek.

21 marca br. odbędzie się spotkanie otwarte Rady z udziałem Pomorskiego Funduszu Rozwoju w Gdańsku, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza oraz Towarzystwa Rozwoju Powiśla z siedzibą w Malborku. Tematem spotkania będzie wsparcie finansowe dla lokalnych przedsiębiorstw.

W wolnych wnioskach omawiano bieżące sprawy działalności Rady Gospodarczej.

informacja i zdjęcia: Rada Gospodarcza przy Burmistrzu Miasta Malborka