Czwartek, 22 lutego 2024. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Konferencja MZM o (od)budowie kolekcji muzealnych po II wojnie światowej

2019-03-06 13:42:08 (ost. akt: 2019-03-06 13:54:01)

W dniach 14 -15 marca br., Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje ogólnopolską konferencję naukową pt. "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej". Wydarzenie to jest częścią projektu pn. "Badania strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie", który otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych".

W ramach projektu realizowane są badania proweniencyjne obejmujące kwerendy krajowe i zagraniczne odnośnie strat wojennych zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie. Zadanie realizowane kompleksowo, oprócz badań archiwalnych, wojennych i powojennych losów kolekcji znajdujących się in situ oraz rozproszonych w kraju i za granicą, obejmuje również digitalizację obiektów oraz pozyskanego materiału źródłowego i ikonograficznego.

Wszystkie te działania mają na celu doprowadzenie do zebrania najszerszej i najpełniejszej bazy obiektów stanowiących trzon przedwojennych kolekcji zamków w Malborku i Kwidzynie. Bazy w pełnym rozumieniu zbioru obiektów, jak i wszelkich dostępnych źródeł archiwalnych oraz przekazów ikonograficznych z nimi związanych. W trakcie konferencji nastąpi uroczyste przekazanie obiektu pochodzącego z dawnych zbiorów zamku malborskiego.

Inwentarz kolekcji militariów "Blellsche Waffensammlung im Hochschloss Marienburg, 1894−1944" to niezwykle ważne źródło do historii jednej z największych, przedwojennych kolekcji zgromadzonych na zamku w Malborku. Dokument ten znajduje się obecnie w Gabinecie Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a dzięki uprzejmości i przychylności Dyrektora tego Muzeum dr. hab. Piotra Oszczanowskiego, wkrótce stanie się własnością Muzeum Zamkowego w Malborku. Wydarzenie to będzie stanowiło znakomity przykład dobrych praktyk w muzealnictwie, znoszących w pewnym stopniu skutki II wojny światowej w zakresie strat zbiorów muzealnych.

informacja i zdjęcia: Muzeum Zamkowe w Malborku