Niedziela, 24 listopada 2024. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Na WOŚP w Malborku zarejestrujesz się do bazy potencjalnych dawców szpiku kości

2017-01-12 13:11:10 (ost. akt: 2017-01-12 13:18:16)

W tym roku w Malborku razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagra Fundacja DKMS POLSKA, która wspólnie z naszymi wolontariuszami organizuje punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku kości i komórek macierzystych na podstawie pobrania specjalnym patyczkiem wymazu z ust. W ten sposób mieszkańcy naszego miasta i okolic będą mogli przyłączyć się do walki z rakiem i być może uratować komuś życie.

Punkt będzie czynny w godz. 15.00-18.00 w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie tradycyjnie już odbywa się główna część Finału. Będzie można tam również odwiedzić stragany przedszkoli, szkół, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz Uniwersytetu 3 Wieku. W „sklepiku WOŚP” można będzie nabyć ciekawe przedmioty podarowane przez Sponsorów a na wszystkich czekać będą pyszne domowe wypieki w Kawiarence "Pod Aniołami". Do tego występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz licytacje.

W tak wspaniałych okolicznościach warto pomyśleć też o tym, że nie wszystko można kupić za pieniądze, a jako dawca komórek macierzystych dajesz choremu, swojemu genetycznemu bliźniakowi, najcenniejszy dar - szansę by żyć.

W maju 2016 r. w Malborku przeprowadzona została podobna akcja Fundacji DKMS Polska pod hasłem "Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych", której twarzą był chory na białaczkę Piotr Jacyno. W sumie przez dwa dni zarejestrowało się 178 osób.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję. Rejestracja nic nie boli i trwa zaledwie kilka minut. Jaką radość daje zostanie dawcą rzeczywistym przeczytacie w wywiadzie ze Sławomirem Kochanowiczem, osobą, która zgodziła się na oddanie części siebie w celu ratowania życia innej osoby

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.