Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Młodzież zorganizowała Dni Przedsiębiorczości

2019-02-28 15:26:49 (ost. akt: 2019-02-28 16:43:30)

Przedsiębiorczość to cecha, która pomaga realizować marzenia. Do takich wniosków można było dojść na dzisiejszych Młodzieżowych Dniach Przedsiębiorczości zorganizowanych przez twórców aplikacji AfterGraduation. Spotkanie w Szkole Łacińskiej przyciągnęło zarówno młodzież jak i niezwykle ciekawych prelegentów.

Do grona organizatorów należą uczniowie I LO w Malborku – Jan Zapolski-Downar, Michał Zdziennicki, Grzegorz Karolczuk, z ZSP nr 3 w Malborku - Natalia Śliwińska, Jakub Stefaniak i Dominik Piotrowski oraz Michał Bożek z III LO w Gdyni.

Patronat honorowy nad Dniami Przedsiębiorczości objęli Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski, burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski i Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz.

Gości przywitał prowadzący imprezę Jan Zapolski-Downar, następnie przekazał głos burmistrzowi Markowi Charzewskiemu, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Joannie Reszce oraz dyrektorom Hannie Lalak z I LO i Janowi Stawickiemu z ZSP nr 3. Ci ostatni przygotowali dla „7 Wspaniałych” niespodziankę – bilet na dowolne wybrany musical w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Pierwsze dwa wykłady dotyczyły wystąpień publicznych. Najpierw Karolina Pawlak z Fundacji Civis Polonus udzieliła wskazówek, jak najlepiej wypaść przed publicznością, jak ważne jest pierwsze wrażenie i jak zdobyć pewność siebie. Dała również radę na odstresowanie – należy wyobrazić sobie, że wciągamy nosem różową chmurę. Może i dość dziwne, ale podobno bardzo skuteczne.

Maciej Rażewski, który jest między innymi założycielem i przewodniczącym grupy Młodzi dla Pomorza, powiedział z kolei, czego nie robić podczas wystąpień, żeby nie popsuć efektu. Jego zdaniem nie należy przede wszystkim ignorować słuchaczy czy ich obrażać, nie wolno kłamać i wykazywać się brakiem wiedzy na przedstawiany temat, nie wolno przyjść nieprzygotowanym, nieodpowiednio ubranym i nieprzekonanym do słuszności swoich słów. Trzeba natomiast kierować się zasadą: „Nie zawsze mów co wiesz, ale zawsze wiedz co mówisz!”.

Po młodzieży wystąpili przedsiębiorcy – Dawid Zieliński zarządzający salonem kosmetycznym Chocolate i Jarosław Filipczak, właściciel Biura Kompleksowej Obsługi Firm J&J, którzy opowiedzieli, na co trzeba zwracać uwagę przy zakładaniu i prowadzeniu firmy. Obydwaj podkreślali, jak ważne są marzenia, ambicje i dobry plan. Jeśli to mamy, możemy zacząć działać, wyznaczając sobie długo- i krótkoterminowe cele, nie narzekać na brak pieniędzy, tylko szukać źródeł finansowania. Jeśli jest się cierpliwym i wytrwałym, sukces z pewnością przyjdzie, choć może nie od razu. Obydwaj są tego dobrym przykładem - zaczynali niemal od zera a dziś mają dobrze prosperujące firmy.

W następnej kolejności zaprezentowała się ponownie młodzież. Jakub Stefaniak opowiedział o nowoczesnych technologiach w biznesie, Michał Zdziennicki o algorytmach sieci neuronowych w użyciu komercyjnym, Igor Wojciechowski radził, jak zaistnieć w social media a Hubert Taładaj, jak dobrze prowadzić fanpage.

Po części teoretycznej, młodzież przystąpiła do warsztatów, czyli praktycznego wykorzystania zdobytej dziś wiedzy. Na zakończenie zaprezentowano i omówiono efekty pracy wyrażając przy tym nadzieję, że nowe doświadczenia zaowocują w przyszłości.

Na spotkaniu można było również zasięgnąć rady u przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy oraz Banku Pekao.