Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Szkolenie kadry z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w SP 9

2019-02-08 10:02:25 (ost. akt: 2019-02-08 10:27:21)

W związku z przepisami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych szkołach, które nakazują przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy, także nauczyciele oraz pracownicy SP nr 9 przechodzili takie szkolenie z udziałem profesjonalnego ratownika.

Zajęcia odbyły się późnym popołudniem 5 lutego br. na szkolnej sali gimnastycznej i trwały kilka godzin. W trakcie kursu zostały przedstawione zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. W części praktycznej należało rozpoznać wstępnie stan zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego, udzielić właściwej pomocy do rozpoznanego stanu zagrożenia życia osoby poszkodowanej i znać zasady bezpieczeństwa udzielania pierwszej pomocy oraz wezwać pomoc służb medycznych. Wszyscy uczestnicy bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w takim szkoleniu.

Jest to bardzo ważne w kontekście wystąpienia sytuacji ewentualnego zagrożenia. Wówczas konieczne jest przede wszystkim sprawne działanie na zasadzie odruchu, który można bezbłędnie wypracować podczas szkolenia z instruktorem medycznym.

tekst i zdjęcia: Adam Liszewski, nauczyciel SP nr 9 w Malborku