Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Pierwsze w 2019r. wcielenie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Malborku

2019-02-07 12:47:21 (ost. akt: 2019-02-07 12:48:45)

Kolejni żołnierze zasilą 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. W Malborku ponownie odbędzie się wcielenie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

W najbliższą sobotę, 9 lutego, w 71 batalionie lekkiej piechoty w Malborku nastąpi kolejne wcielenie żołnierzy WOT na Pomorzu. Zarazem będzie to pierwszy dzień tzw. „szesnastki”: 16-dniowego szkolenia podstawowego, prowadzonego w systemie ciągłym. Udział w nim wezmą osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Tego samego dnia pełnienie służby rozpoczną ci, którzy złożyli przysięgę wojskową po 1991 roku – oni przejdą szkolenie ośmiodniowe.

Termin pierwszego w 2019 roku wcielenia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie jest przypadkowy. Pokrywa się on z rozpoczynającą się w województwie pomorskim zimową przerwą w nauce szkolnej, a to powiązano z realizacją projektu "Ferie z WOT-em". Jest to odpowiedź na zainteresowanie wstąpieniem do WOT uczniów szkół średnich oraz kadry dydaktycznej. Decyzja o takim zaplanowaniu szkoleń to efekt spotkań pracowników 7 Pomorskiej Brygady OT z przedstawicielami szkół średnich, podczas których zgodnie uznano, że jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dzięki tej idei można aktywnie spędzić ferie z WOT-em, zostać żołnierzem Wojska Polskiego i nieść pomoc swojej "małej Ojczyźnie".

Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Następnie żołnierze rozpoczną ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu żołnierze OT pełniący TSW odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostają "Zawsze gotowi, zawsze blisko", by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie.

Dotychczas osoby, które chciały służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej, musiały w pierwszej kolejności zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU), aby tam złożyć tradycyjny, papierowy wniosek o powołanie do służby. Teraz osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna – wystarczy skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce "bezpieczeństwo narodowe" i dalej "spełnianie powszechnego obowiązku obrony".

informacja: Maciej Szalbierz 7 PBOT
zdjęcie: 7 PBOT