Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Wizyta delegacji partnerskiego miasta z Kilkenny w Irlandii w Malborku

2019-02-01 12:23:24 (ost. akt: 2019-02-01 12:29:31)

Partnerstwo miast to przede wszystkim partnerstwo i inicjatywy ich mieszkańców. Są to w głównej mierze projekty oddolne pomiędzy współpracującymi ze sobą grupami, organizacjami, stowarzyszeniami, szkołami itp. Rolą miasta jest koordynacja tych działań oraz wspieranie i pomoc w organizacji i nawiązywaniu kontaktów.

W wielu miastach partnerską współpracą zajmują się też specjalnie do tego stworzone stowarzyszenia, np. w Nordhorn w Niemczech działa Partnerschaftskomitee (Komitet Partnerski), w Monheim nad Renem, również w Niemczech, Freundekreis Malbork (Krąg Przyjaciół Malborka) a w Kilkenny w Irlandii Twilight Community Group (Grupa Społeczna Twilight).

Od poniedziałku (28.01) w Malborku gościliśmy przedstawicieli tej ostatniej organizacji – Murty Brennana i Annę Adamowską. 29 września br. goście z Kilkenny podpisali wraz z burmistrzem Markiem Charzewski i Przewodniczącym Rady Miasta Malborka Pawłem Dziwoszem „Kartę Przyjaźni” o wspieraniu partnerstwa pomiędzy naszymi miastami. Umożliwi to Stowarzyszeniu podejmowanie szerszych działań i ubieganie się o dofinansowanie oraz szukanie sponsorów na organizację wymian.

W czwartek w Warszawie deklarację podpisała również ambasador Irlandii Emer O’Connell, która zadeklarowała wsparcie inicjatyw partnerskich. Z zaciekawieniem wysłuchała informacji na temat działalności Stowarzyszenia oraz na temat dotychczasowej współpracy i planach na przyszłość. Podkreśliła, że ważna jest wspólna promocja naszych krajów i gmin, a partnerstwo miast daje do tego doskonałą możliwość.

Goście w Malborku mieli zaplanowanych szereg spotkań w celu omówienia bądź zainicjowania współpracy. Pierwszego dnia spotkali się z zaprzyjaźnionym zespołem „Balbiny” z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, który współpracuje z chórem chłopięcym z CBS Boys Choir z CBS Primary School. Było śpiewające powitanie, pyszny tort z flagami Polski i Irlandii oraz rozmowy na temat tegorocznej wymiany w Malborku. Ponad 20 chórzystów oraz ich opiekunów przebywać będzie w Malborku na przełomie maja i czerwca. Oba zespoły uświetnią obchody Dnia Dziecka w naszym mieście.

O współpracy rozmawiano również z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 6, a uczniowie tej placówki pokazali klasy i opowiedzieli po angielsku na temat poszczególnych lekcji.

W środę delegacja spotkała się z dyrekcją Muzeum Zamkowego, aby omówić szczegóły wystawy, która planowana jest w Kilkenny w czasie czerwcowego Polska Eire Festival. Po twierdzy gości oprowadził pan Marek Stokowski.
W czasie wizyty były też okazje do nawiązania nowych kontaktów, między innymi z hokeistami UKS Bombek czy koordynatorką wymiany Szkoły Podstawowej nr 5 z francuskim miastem Margny lès Compiègne, które jest partnerem zarówno Malborka jak i Kilkenny. Ta trójstronna współpraca stwarza możliwość do stworzenia wspólnych trójstronnych projektów.

Na zakończenie pobytu w Malborku goście spotkali się z członkami zespołu Secret Garden Singers, który uświetnił podpisanie umowy partnerskiej w 2017 r. w Kilkenny.