Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Deklaracja przyjaźni ze stowarzyszeniem z Kilkenny w Irlandii w sprawie współpracy partnerskiej

2019-01-29 12:40:43 (ost. akt: 2019-01-30 14:59:29)

Partnerstwo miast to przede wszystkim partnerstwo i inicjatywy ich mieszkańców. Są to w głównej mierze projekty oddolne pomiędzy współpracującymi ze sobą grupami, organizacjami, stowarzyszeniami, szkołami itp. Rolą miasta jest koordynacja tych działań oraz wspieranie i pomoc w organizacji i nawiązywaniu kontaktów.

W wielu miastach partnerską współpracą zajmują się też specjalnie do tego stworzone stowarzyszenia, np. w Nordhorn w Niemczech działa Partnerschaftskomitee (Komitet Partnerski), w Monheim nad Renem, również w Niemczech, Freundekreis Malbork (Krąg Przyjaciół Malborka) a w Kilkenny w Irlandii Twilight Community Group (Grupa Społeczna Twilight).

Od wczoraj (28.01) w Malborku gościmy przedstawicieli właśnie tej ostatniej organizacji – Murty Brennana i Annę Adamowską. Goście z Kilkenny podpisali dziś wraz z burmistrzem Markiem Charzewskim i Przewodniczącym Rady Miasta Malborka Pawłem Dziwoszem „Kartę Przyjaźni” o wspieraniu partnerstwa pomiędzy naszymi miastami. Umożliwi to Stowarzyszeniu podejmowanie szerszych działań i ubieganie się o dofinansowanie oraz szukanie sponsorów na organizację wymian. W czwartek w Warszawie deklarację podpisze również ambasador Irlandii Emer O’Connell, która zadeklarowała wsparcie inicjatyw partnerskich.

Goście w Malborku mają zaplanowanych szereg spotkań w celu omówienia bądź zainicjowania współpracy. Na temat wymian będą rozmawiać między innymi z przedstawicielami dwóch szkół, hokeistami, z dyrekcją Muzeum Zamkowego na temat wystawy w Irlandii, spotkają się też z zaprzyjaźnionymi zespołami – studiem wokalnym „Balbiny” i Secret Garden Singers.