Poniedziałek, 4 grudnia 2023. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Od 1 marca obowiązywać będzie "zasada wsiadania pierwszymi drzwiami" w malborskim MZK

2019-01-25 12:50:23 (ost. akt: 2019-01-25 12:54:15)

Miejski Zakład Komunikacji w Malborku Sp. z o.o informuje, iż z dniem 1 marca 2019 r. wprowadza zasadę wsiadania Pasażerów do autobusów wyłącznie pierwszymi drzwiami. Poniżej treść wiadomości i nowe zasady.

Wprowadzenie systemu wsiadania Pasażerów do autobusów wyłącznie pierwszymi drzwiami, ma na calu podniesienie skuteczności kontroli biletów.

Z analiz przeprowadzonych w Spółce jasno wynika, że wprowadzenie zasady jest nieodzowne, ze względu na zauważalną w coraz większej skali jazdę pasażerów bez ważnego biletu.

Dodatkową korzyścią, sygnalizowaną przez Pasażerów, będzie poprawa bezpieczeństwa podróżowania, ponieważ kierowcy przy wpuszczaniu Pasażerów pierwszymi drzwiami, będą eliminować przewożenie osób będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Mamy pełną świadomość, że i dla Naszych Pasażerów i dla całej komunikacji miejskiej w Malborku to pewna "rewolucja", jednak nie jesteśmy pierwsi, jeśli chodzi o wprowadzenie "zasady wsiadania pierwszymi drzwiami", ponieważ podobne zasady funkcjonują w innych miastach Polski czy innych krajach europejskich.

Jednak co do proponowanych zmian podchodzimy bardzo spokojnie, ponieważ za nim podjęto decyzję o wprowadzeniu tej zasady, pomysł był szeroko analizowany pod różnym kątem i został kompleksowo przygotowany wraz z korektami rozkładu jazdy. Wchodzenie Pasażerów pierwszym wejściem często wydłuża czas wchodzenia do autobusu, dlatego dostosowaliśmy czasy przejazdów autobusów do zasady wejścia pierwszymi drzwiami i do możliwości sprzedaży i kontroli biletów.

Celowo z pewnym wyprzedzeniem informujemy swoich Pasażerów o zmianach, by na bieżąco i kompleksowo informować o szczegółach dot. wprowadzenia uszczelnienia kontroli biletów w autobusach, tak aby rozwiewać wszelkie wątpliwości i przyzwyczaić pasażerów do nowej zasady i w związku z tym, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania Pasażerów dot. "zasady wsiadania pierwszymi drzwiami".

Zasady będą obowiązywać od dnia 1 marca 2019 roku, na wszystkich kursach linii komunikacji miejskiej na terenie Miasta Malborka.

ZASADY WSIADANIA WYŁĄCZNIE PIERWSZYMI DRZWIAMI:
1. Przed wsiadaniem do autobusu pasażer zobowiązany jest przygotować ważny bilet lub inny dokument uprawniający do przejazdu, w celu okazania go kierowcy.
2. Pasażer nie posiadający ważnego biletu zobowiązany jest do jego zakupienia u kierowcy podczas wsiadania do autobusu.
3. Z obowiązku wsiadania pierwszymi drzwiami są zwolnieni pasażerowie o ograniczonej sprawności ruchowej, jak np. osoby niepełnosprawne i starsze, matki z dziećmi w wózkach. Osoby te podczas wsiadania mogą korzystać z dowolnych drzwi.
4. Pasażerowie, którzy wsiadają do autobusu korzystając z innych niż pierwsze drzwi, będą zobowiązani do podejścia do kabiny kierowcy celem okazania dokumentów uprawniających do przejazdu.
5. Osoby, które nie wyrażą zgody na okazanie biletu lub odmówią zakupu biletu, traktowane będą jako pasażerowie bez ważnego biletu, co będzie skutkować nałożeniem opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu.
6. Kierowca upoważniony jest do kontroli biletów oraz nałożenia opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu.