środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Relacja ze spotkania sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego i sztumskiego - 16 styczeń 2019 r.

2019-01-18 09:21:07 (ost. akt: 2019-01-18 09:32:55)

Nauczyciele bibliotekarze z fili w Malborku i w Sztumie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierz Szkolnej wraz p. Agnieszka Predygier, z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. T. Kościuszki wspólnie, po raz kolejny zorganizowały 16 styczeń 2019 spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego i sztumskiego.

Spotkanie odbyło się w gościnnych progach siedziby MOW przy ul. Jagiellońskiej 94 w Malborku.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości wdraża w szkołach program „Ekonomia na co dzień” z zakresu doradztwa zawodowego i edukacji ekonomicznej. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Tegoroczne warsztaty były poświęcone "Aktywizowaniu ucznia do racjonalnego zarządzania zasobami". Zasadniczym założeniem programu jest inicjowanie oraz wspieranie jakościowej przemiany szkolnej edukacji ekonomicznej dla uczniów oraz znaczący wzrost jej skuteczności.

Szkolenie jest odpowiedzią pomocną w realizacji zadań wychowawczych w oparciu o kierunki polityki oświatowej państwa na rok 2018/2019. Biblioteka szkolna ma też swoja rolę do spełnienia w systemie doradztwa zawodowego i jest to jedno z jej nowych zadań. Dzięki szkoleniu nauczyciele poznali także najciekawsze internetowe zasoby edukacyjne z zakresu edukacji zawodowej. Uczestnicy spotkania mieli również okazję otrzymać grę dydaktyczną „Planuję i zyskuję”; wiele materiałów edukacyjnych oraz plakaty z podstawowymi pojęciami z zakresu edukacji finansowej.

Aktywizujące formy warsztatowe poprowadziły panie: Urszula Sierżant – koordynator programu i Joanna Bienia – Fijas – trenerka programu. Na uwagę zasługiwał profesjonalizm pań prowadzących, duże zaangażowanie w prowadzenie zajęć oraz komunikatywne przekazywanie wiedzy. Nawiązały bardzo dobry kontakt z nauczycielami, którzy byli żywo zainteresowani tematyką.

Izabela Hirsz-Leopolt
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Malborku