Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Prawnicy z II LO w Sadzie Rejonowym

2018-12-20 09:38:44 (ost. akt: 2018-12-20 09:40:12)

19 grudnia klasa prawnicza z II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku pod opieką wychowawczyni Anny Jaszkowskiej w ramach współpracy szkoły z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku, miała okazje przeprowadzić rozprawę sądową w Sądzie Rejonowym w Malborku pod czujnym okiem przewodniczącej Wydziału Pracy pani Sędzi Ireny Grocholi.

Uczniowie genialnie wcielili się w przypisane im role, warto wspomnieć, że była to pierwsza rozprawa, kiedy to uczniowie mieli możliwość odegrać swoje postacie i wcielić się w role jedynie na podstawie ogólnego zarysu przedmiotu sporu i cech przypisanych uczestnikom rozprawy.

Taki sposób przeprowadzania rozprawy przypadł młodzieży do gustu i z chęcią powtórzyliby ją jeszcze raz, mimo trudu włożonego w przygotowania i ciężkiej pracy, polegającej na wyszukiwaniu artykułów z kodeksów oraz zbieraniu dowodów rzeczowych.

Rozprawa pokazała uczniom jak wygląda praca na różnych stanowiskach prawniczych i jak ważne jest szybkie i logiczne wyszukiwanie argumentów.
Jak mówi jedna z uczennic: „Bardzo podobała mi się forma przeprowadzenia rozprawy, dodatkowym atutem było to, że rozprawa wisiała na wokandzie z naszymi nazwiskami i wszystkimi danymi dotyczącymi sporu, dzięki temu poczuliśmy się jak w prawdziwi prawnicy… ‘’.

Serdeczne podziękowania należą się  pani Irenie Grocholi za możliwość uczestniczenia uczniów w profesjonalnie przeprowadzonej rozprawie oraz pani Barbarze Sikorskiej- radcy prawnej, reprezentującej Izbę za przygotowanie uczniów pod względem merytorycznym i nadzorowaniem przebiegu rozprawy.

Opr. Julia Gurak z klasy 2a