Wtorek, 25 czerwca 2024. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Wyrusz w wirtualny rejs z Facebookiem w Muzeum Wisły

2018-12-19 13:36:15 (ost. akt: 2018-12-19 13:38:29)

Od wtorku 18 grudnia br. w Muzeum Wisły w Tczewie, należącym do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, można wybrać się w wirtualny rejs po królowej polskich rzek. Nietypowa ekspozycja powstała we współpracy z Facebook Polska w ramach projektu „Wisłą” ‑ transmitowanego na żywo rejsu Wisłą, który odbył się w październiku na trasie z Płocka do Gdańska.

W tym roku zabraliśmy użytkowników Facebooka na pokład naszej łódki, aby pokazać im piękno polskiej przyrody, ale także przybliżyliśmy im wiele ciekawych, lokalnych inicjatyw i stojących za nimi ludzi. Przekazanie Oculusów, czyli okularów VR do Muzeum Wisły w Tczewie to ostatni etap naszej przygody. Bardzo nas cieszy, że zebranymi podczas niej wrażeniami możemy dzielić się dalej. Mam nadzieję, że odwiedzający Muzeum zachwycą się Wisłą i jej nieodkrytym pięknem, tak jak my podczas rejsu – komentuje Robert Bednarski, Country Director CEE, kierujący działalnością Facebooka w regionie.

Ponad 2 mln. internautów w pierwszym tygodniu października śledziło na żywo przygody załogi Facebooka na trasie z Płocka do Gdańska. Nagranie rejsu z zamontowanej na łodzi kamery 360o zostało zarejestrowane z myślą o Muzeum Wisły w leżącym na trasie spływu w Tczewie. Od teraz odwiedzający mogą podziwiać nadwiślańskie krajobrazy również w wirtualnej rzeczywistości.

Okulary VR będą doskonałym uzupełnieniem ekspozycji naszego Muzeum. W ramach wizyty odwiedzający będą mogli przenieść się na chwilę w wirtualny świat i doświadczyć magii Wisły. Planujemy wykorzystanie wystawy szczególnie podczas zajęć dla grup szkolnych, odwiedzających naszą placówkę – będzie to dla nich ciekawy i rozwijający element edukacyjny – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji w Narodowym Muzeum Morskim, którego oddziałem jest Muzeum Wisły w Tczewie.

Projekt „Wisłą” to pierwszy tego typu projekt Facebooka w Polsce. Oprócz trwającej łącznie ponad 26 godzin transmisji na żywo, załoga łodzi spotkała się z lokalnymi społecznikami, pasjonatami i aktywistami, którzy podzielili się swoją wiedzą nie tylko o rzece, ale także o życiu codziennym na przyległych jej terenach. Rozmowy dotyczyły m.in. ochrony przyrodniczego charakteru Wisły, odtworzenia transportu pasażerskiego w Płocku czy organizacji spływów kajakami lub gondolami. Wszystkich spotkanych rozmówców łączy jedno: pasja do Wisły. Wywiady poprowadzone przez podróżnika i wideo blogera Piotra „Gdzie Bądź” Jurkowskiego dostępne są na profilu Facebook Polska.

Materiały z wyprawy „Wisłą” można znaleźć na stronie Facebook