Poniedziałek, 20 maja 2024. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

"Globulus" nowa płyta Pawła Zagańczyka

2018-12-19 09:10:10 (ost. akt: 2018-12-19 09:32:26)

Pod koniec grudnia 2018 roku ukaże się płyta akordeonisty Pawła Zagańczyka - "Globulus". Materiał na niej zawarty jest podsumowaniem dziesięciu edycji Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej.

Nadrzędna idea projektu to zamówienia i prawykonania nowych utworów literatury akordeonowej. Prezentowane w Gdańsku od 2008 roku kompozycje, stanowią ciekawą panoramę tej działalności, czego odbiciem jest materiał zawarty na płycie. Czterech polskich kompozytorów z myślą o akordeonie i instrumentach smyczkowych stworzyło cztery na wskroś różne kompozycje. Ich wspólnym mianownikiem jest akordeon, który od kilku dekad niezmiennie wzbudza zainteresowanie wielu twórców.

Na płycie nagranej w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk znalazły się następujące kompozycje:
Cezary Paciorek - Toccata
Motoryczna, momentami wręcz transowa, pełna witalności wirtuozowska kompozycja to swoista synteza muzyki ludowej, jazzowej i klasycznej.
Maciej Zimka - Concerto
Utwór o wirtuozowskich zwrotach oraz rozbudowanej warstwie rytmicznej. Wyraźnie wyodrębniony jest tu środkowy odcinek molto espressivo, w którym kompozytor redukuje fakturę do trzech dialogujących ze sobą instrumentów (akordeon skrzypce, wiolonczela). Odmienna kolorystyka i tempo nadają wspomnianemu fragmentowi kontemplacyjny nastrój.
Krzysztof Olczak - Anioły Ciemności
Utwór wyjątkowo barwny i ilustracyjny. Jego mistyczny charakter, osiągnięty za pomocą ekspresyjnej narracji czy aleatorycznych zabiegów stał się inspiracją dla malarza Stanisława Osieckiego, który stworzył obraz pod tym samym tytułem. Kompozyccja uzupełniona jest o autorską, improwizowaną kadencją akordeonisty.
Krzesimir Dębski - Musicophilia III
Kompozycja Krzesimira Dębskiego to subtelny zwrot w kierunku awangardy. Pierwsze skojarzenia przywołują muzykę Beli Bartoka, ale z zachowaniem ilustracyjności muzyki filmowej, charakterystycznej dla twórczości Dębskiego.

Wydawca płyty: Requiem Records
Realizajca i mastering: Jacek Puchalski (Radio Gdańsk)

Zapowiedź płyty:

http://m.82-200.pl/2018/12/orig/globulus-front-3986.jpg
http://m.82-200.pl/2018/12/orig/globulus-tyl-3987.jpg