Piątek, 24 maja 2024. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Ferie z WOTem

2018-12-18 09:24:13 (ost. akt: 2018-12-18 09:24:50)

Zamienią narty na karabin, łyżwy na wojskowe buty, torbę podróżną na wojskowy plecak, poranne lenistwo na zaprawę, a codzienną rutynę na niecodzienną przygodę.

Projekt „Ferie z WOT-em” to nowa inicjatywa Wojsk Obrony Terytorialnej, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom uczniów szkół średnich oraz pracowników resortu edukacji narodowej. 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, korzystając z doświadczeń brygad pierwszego etapu tworzenia, zaplanowała terminy szkoleń w taki sposób, by umożliwić uczniom odbycie szkolenia podstawowego w czasie wolnym od nauki. Właśnie dlatego 16-dniowe szkolenie zaplanowano na okres od 9 do 24 lutego, a więc tak, by pokrywał się on z terminem ferii zimowych w województwie pomorskim. Umożliwi to wstąpienie w szeregi WOT i wzięcie udziału w szkoleniu uczniom oraz nauczycielom bez konieczności rezygnowania ze swoich codziennych obowiązków.

W ramach jak najlepszego zrównoważenia służby wojskowej z życiem osobistym, w nowej inicjatywie nie zapomniano też o studentach uczelni wyższych. Dla nich także otwiera się furtka, by zostać żołnierzem pomorskiej brygady bez uszczerbku na toku nauki. Studenci chętni do wstąpienia w szeregi WOT odbędą szkolenie w terminie 6-21 września, czyli tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego. Warto dodać, że również szkolenia zintegrowane będą odbywać się w okresie wakacyjnym, by nie kolidować z obowiązkami szkolnymi.

Decyzja o takim zaplanowaniu szkoleń jest m.in. efektem spotkań pracowników 7 Pomorskiej Brygady OT z przedstawicielami szkół średnich oraz wyższych, podczas których zgodnie stwierdzono, że jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dzięki tej idei można aktywnie spędzić ferie lub wakacje z WOT-em, zostać żołnierzem Wojska Polskiego i nieść pomoc swoje "małej Ojczyźnie".

Wojska Obrony Terytorialnej na Pomorzu sukcesem kończą 2018 rok – pierwszy rok swojego istnienia w województwie pomorskim. Podczas wcieleń, które odbyły się na terenie 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku, szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło ponad 400 ochotników. Pierwszą, historyczną przysięgę żołnierze WOT złożyli 30 września przy Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni. Słowa roty wybrzmiały również 2 grudnia w Słupsku, kiedy kolejni terytorialsi przysięgali służyć Ojczyźnie.

W polskiej historii Wojska Obrony Terytorialnej powoływane były w sytuacjach największego niebezpieczeństwa. Dzisiejsze WOT, poza wsparciem jednostek operacyjnych w warunkach wojennych, mają za zadanie niesienie pomocy i wspieranie lokalnej społeczności. Wojska Obrony Terytorialnej to nowe oblicze polskiej armii, które w szczególny sposób wiąże obywateli z armią i zadaniem obrony Ojczyzny. Należy mocno podkreślić terytorialny charakter służby w WOT. Ochotnicy, którzy zasili 7 PBOT, pochodzą z różnych rejonów województwa pomorskiego, lecz docelowo służyć będą w batalionach, utworzonych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, by – w razie katastrof czy klęsk żywiołowych – jak najszybciej nieść pomoc mieszkańcom swojej okolicy.

Wojska Obrony Terytorialnej stwarzają możliwość spełnienia marzeń o zostaniu żołnierzem wszystkim tym, których życiowe ścieżki nie splotły się dotąd z żadnym wojskowym szlakiem. Po odbyciu 16-dniowego, intensywnego szkolenia i złożeniu przysięgi, staną się oni pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Obcych sobie do tej pory ludzi zwiąże odtąd wspólna miłość do Ojczyzny, odwaga, by bronić Jej niepodległości i granic, a także duma z pięknej tradycji oręża polskiego.

Maciej Szalbierz
http://m.82-200.pl/2018/12/orig/20180928-wot-strz-1422-3979.jpg