Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Cierpiałowska z wynikiem lepszym od rekordu Polski na 100 motylkiem!

2018-12-11 09:00:51 (ost. akt: 2018-12-11 09:08:47)

Po raz kolejny przepiękny obiekt Aquasfera w Olsztynie okazał się być wyjątkowo szczęśliwy dla zawodników Sekcji Pływackiej MAL WOPR Malbork. W gronie 550 pływaków z 55 klubów w tym reprezentantów Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rosji nasze miasto na III Międzynarodowych Grand Prix Warmii i Mazur reprezentowało na słupkach startowych 11 zawodników. Nieliczna ekipa MAL WOPR zdołała wywalczyć 16 medali, z czego aż 9 z najcenniejszego kruszcu. Tak imponujący dorobek medalowy pozwolił im za zajęcie 6 miejsca w klasyfikacji medalowej na 34 kluby zdobywające medale.

Z pewnością wydarzeniem zawodów było pokonanie przez zawodniczkę MAL WOPR Paulinę Cierpiałowską, dystansu 100m stylem motylkowym w czasie 1:02,91s, który jest wynikiem lepszym od rekordu Polski 13 latek. Tak szybko tego dystansu motylkiem nie pokonała w historii żadna 13-latka. Ten fenomenalny wynik jest także rekordem okręgu pomorskiego w kategoriach 13,14,15 a nawet 16 lat. Do swojego dorobku Paula dorzuciła w Olsztynie sześć złotych medali we wszystkich swoich startach, tytuł najlepszej 13-latki zawodów, a także rekord okręgu 13 latek na dystansie 800m stylem dowolnym (9:01,80s) i rekord okręgu w kategorii 13 i 14 lat na 200m stylem motylkowym (2:20,26s). Warto dodać, że wyniki te są tylko o odpowiednio 6 i 2 sekundy słabsze od najlepszych wyników wszechczasów, a także od minionego weekendu stały się najlepszymi wynikami uzyskanymi w Polsce w tym sezonie. Nasza pływaczka otwiera więc listy rankingowe już ośmiu konkurencji. Tak doskonała dyspozycja pozwoli Paulinie zapisać kolejną kartę w historii malborskiego sportu. Już 18 grudnia bowiem nasza wybitna pływaczka weźmie udział w Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbędą się w Lublinie. Zgodnie z przepisami Polskiego Związku Pływackiego, w zmaganiach aktualnego „top” polskiego pływania nie mogą brać udziału zawodnicy 13 letni, jednak Wydział Szkolenia PZP może uczynić ustępstwa dla „uzasadnionych poziomem sportowym przypadkach”. Tak więc nasz młody malborski „przypadek” swoją ciężką pracą i imponującymi wynikami zapracował na tak wielkie wyróżnienie i już niebawem stanie na słupkach startowych obok najlepszych polskich pływaczek. Trzymajmy kciuki i dopingujmy Pauli na Mistrzostwach Polski Seniorów w Pływaniu.

W Olsztynie, na dużej imprezie na olimpijskim obiekcie, w barwach MAL WOPR debiutowała też dwójka pływaków, do niedawna zawodników malborskiego Delfina, którzy w ostatnim czasie wyrazili chęć zmiany barw klubowych. Klaudia Wolanin i Piotr Zakrzewski w asyście Wiktorii Grabary godnie reprezentowali MAL WOPR. Cała trójka nie tylko spisała się doskonale sportowo ale również z powodzeniem integrowała się z pozostałymi zawodnikami MAL WOPR. Wiktoria we wszystkich startach zdobywała medale, przywożąc z Olsztyna dwa złote medale na dystansach 200-metrowych stylem dowolnym i grzbietowym oraz srebro na 100m stylem dowolnym i brąz na dystansie czterokrotnie dłuższym w tym samym stylu. Warto dodać, że wywalczyła też trzy rekordy życiowe, a wynik 2:16,54s na 200 kraulem dał jej aż 529pkt FINA. Wszystko to Wiktoria wywalczyła startując po tygodniowej nieobecności na treningach spowodowanej chorobą. Cztery rekordy życiowe i brąz na 200m stylem grzbietowym, w startach w kategorii 14 lat i starsi, przywiózł z Olsztyna Piotr Zakrzewski. Nowy nabytek malborskiego WOPR okazał się mieć też bardzo ważną cechę, niezbędną na wyjazdach integracyjnych. Okazał się być bowiem wyjątkową duszą towarzystwa. W miniony weekend zawodnicy MAL WOPR nieustannie zastanawiali się jak klub mógł funkcjonować dotychczas bez przemów motywacyjnych Piotra… Spokojna i stonowana Klaudia Wolanin, w wodzie przemieniała się w prawdziwą wojowniczkę. W doskonałym stylu zawalczyła o dwie nowe życiówki, a warto dodać, że treningi wznowiła po blisko dwumiesięcznej przerwie przechodząc właśnie do MAL WOPR. Bardzo blisko podium Klaudia była po starcie na dystansie na dystansie 100m stylem zmiennym, gdzie z nowym rekordem życiowym w bardzo silnej stawce pływaczek zajęła szóstą lokatę. Debiut nowych zawodników wypadł bardzo optymistycznie. Warto zaznaczyć, że już w najbliższą sobotę kolejny, czwarty były zawodnik Delfina Malbork, zadebiutuje w barwach MAL WOPR na zawodach w Gnieźnie.

Do szóstego miejsca w klasyfikacji medalowej czynnie przyczynił się nasz bardzo ambitny dwunastolatek, który już w tak młodym wieku nie boi się trudnych i wymagających konkurencji. Kamil Czarnota, bo o nim mowa, wywalczył złoto na 400m stylem dowolnym, srebro z fenomenalną życiówką na najdłuższym pływackim dystansie 1500m stylem dowolnym (18:55,44s) oraz brąz na 200m stylem dowolnym, również z nowym rekordem życiowym (2:22,47s). W ostatniej konkurencji w której startował (200 grzbietem) zajął z kolei pechowe czwarte miejsce. Równie pechowo zakończyła start w tym samym stylu ale na dystansie dwukrotnie krótszym, startując w Olsztynie przeziębiona Nadia Walentynowicz. Zawodniczka kadry Polski nie poddała się słabości i na dystansie 200m stylem grzbietowym zdobyła srebro, a na 50m tym samym stylem, z nową życiówką (32,28s) wywalczyła brąz. Gorycz czwartego miejsca musiał też przełknąć Jakub Grapentyn w konkurencji 1500m stylem dowolnym, gdzie medal przegrał o 4s. Mimo to zawody w Olsztynie Kuba zapisze do wyjątkowo udanych bowiem we wszystkich startach zaliczył nowe rekordy życiowe, a w stawce bardzo silnych 13-latków plasował się na jeszcze na 6 i dwukrotnie 7 miejscu. Po trzy życiówki oraz 5 i dwukrotnie 7 miejsce wywalczyły Liliana Szpaczyńska i Magda Mroczek. Obie nasze trzynastolatki spisały się doskonale, pokazując pazur i walcząc mimo drobnych dolegliwości zdrowotnych. Wyjątkowe zawody zaliczyła też dwunastoletnia Aleksandra Ziemińska, która z czterema życiówkami zajmowała 4, 5 i dwukrotnie 6 miejsca. Dwunastoletni zawodnicy MAL WOPR wzmocnieni Wiktorią Grabarą zaczynają stanowić bardzo silną kontynuację rocznika 2005 w malborskim klubie MAL WOPR. Na koniec nie można zapominać o bardzo optymistycznym starcie Konrada Patoki, który startując w trakcie kuracji antybiotykowej z brzemieniem dyskwalifikacji w stylu zmiennym spisał się w Olsztynie bardzo dobrze. Nasz zawodnik przećwiczywszy poprawnie już nawrót ze stylu grzbietowego do klasycznego, przełamał klątwę dyskwalifikacji w tym stylu i mógł cieszyć się z dwóch nowych rekordów życiowych.

Olsztyn, mimo deszczowej pogody, przyjął naszych zawodników gościnnie. Malborscy pływacy lubią startować na olsztyńskim obiekcie Aquasfery. Przywożą stamtąd wiele rekordów życiowych i medali. Malborczycy spędzili w Olsztynie dwa dni, które minęły co prawda szybko ale z pewnością przynosząc im wiele emocji. Już w najbliższą sobotę najmłodsi pływacy MAL WOPR w imponującej liczbie 29 zawodników wezmą udział w zawodach w Gnieźnie. Warto dodać, że wystartuje w nich wielu debiutantów, w tym najmłodszy, sześciolatek. Trzymajmy kciuki!
informacja: MAL WOPR Malbork