Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

„Mała architektura” w SP nr 5

2018-12-10 15:15:14 (ost. akt: 2018-12-10 15:17:19)

W listopadzie po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 gościli wykładowców Politechniki Gdańskiej z Wydziału Architektury: dr inż. arch. Elżbietą Marczak i dr inż. arch. Piotra Marczaka. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 3Ag,a temat dotyczył „małej architektury” i zagospodarowania przestrzeni ogrodniczej. Prowadzący przedstawili gimnazjalistom, jakimi zmysłami odbieramy otaczający nasz świat oraz jak w umiejętny sposób wkomponować je do przestrzeni publicznej, np. parku, ogrodu.

Po części teoretycznej uczniowie „zmuszeni” byli wykazać się inwencja twórczą. Dobrani ponownie w dwuosobowe grupy, projektowali makietę z własnym, wymarzonym parkiem bądź ogrodem. Z przygotowanymi przez siebie materiałami zabrali się do kreatywnej pracy. Podczas wykonywania zadania gimnazjaliści słuchali rad doświadczonych prowadzących. Na końcu zajęć uczniowie zaprezentowali owoce swojej pracy i pokrótce je mówili.

Klasa 3A po zajęciach, oprócz zdobytej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu i kształtowania swojej wyobraźni przestrzennej, nauczyła się pracy w grupach i rozdzielania zadań między sobą. Zdobyte doświadczenia z pewnością pomogą im w przyszłości i przysłużą się prawidłowej współpracy z ludźmi.

Po rozmowie z koleżankami i kolegami z klasy dowiedziałam się, że zajęcia dały im mnóstwo satysfakcji z wykonania makiety wymagającej cierpliwości i zaangażowania oraz radości ze zdobytej nowej wiedzy. Uczniowie cieszą się, że mieli możliwość korzystania z takiej formy zajęć i z niecierpliwością będą czekać na kolejne wykłady.

informacja: Iga Kęsicka, klasa 3Ag
zdjęcia: SP nr 5 w Malborku