Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Uczniowie SP nr 5 identyfikowali kationy na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej

2018-12-10 13:35:30 (ost. akt: 2018-12-10 13:38:50)

W listopadzie uczniowie klasy 3P (gimnazjalnej) Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.

Na miejscu uczniowie udali się na wykład poprowadzony przez prof. dr hab.inż. Barbarę Becker pod tytułem: ,,Od kamienia łupanego do kamieni księżycowych’’. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się wiele na temat tlenku krzemu (IV), czyli kwarcu, krzemionki i innych odmian tego związku. Pani Profesor w sposób prosty i zrozumiały omówiła budowę krystaliczną, właściwości i historię krzemianów w nawiązaniu do ewolucji technicznej człowieka. Wszystkich szczególnie zainteresowała opowieścią o krzemionce na Księżycu.

Następnie trzecioklasiści zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa udała się na zajęcia laboratoryjne, których tematem była identyfikacja kationów grup analitycznych. Z pomocą studentów Naukowego Koła Chemików Politechniki Gdańskiej (NKCh) gimnazjaliści w grupach dwuosobowych wykrywali jony w przygotowanych próbkach. Ćwiczenia, włącznie z instrukcją przygotował i prowadził Pan inż. Maciej Fabich – student V roku. Pomagali mu: Pani mgr inż. Aleksandra Ziółkowska, tradycyjnie – Pani mgr Katarzyna Kowalewska i Anna Szynaka – nauczyciel chemii w naszej szkole. Szczególny zachwyt wzbudziła barwna analiza płomieniowa wykonana przez Pana Macieja Fabicha.

Druga grupa uczestniczyła w tym czasie w kolejnym wykładzie pt: ,,Zmierzyć, zważyć, zobaczyć atomy i cząsteczki’’. Pan mgr inż. Antoni Konitz, który bardzo często przybliża naszej młodzieży w sposób rzeczowy, a zarazem dowcipny zawiłości chemiczne, tym razem opowiadał o atomach i cząsteczkach. Nawiązał m.in. do znanej uczniom z lekcji chemii - teorii atomistyczno – cząsteczkowej Daltona, D.Mendelejewa, badań nad pierwiastkami promieniotwórczymi, udziałem J. J. Thompsona, A.H.Becquerela, E. Rutherforda. Wykładowca po raz kolejny zainteresował młodzież „historią w chemii”, która jest jego pasją.

Gimnazjaliści zmęczeni, ale wzbogaceni o nową wiedzę chemiczną, późnym popołudniem wrócili do Malborka. W grudniu odbędą się kolejne zajęcia na Wydziale Chemicznym PG.

Informacja i zdjęcia: SP nr 5 w Malborku