Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

W partnerskim mieście Monheim nad Renem upamiętniono polskich pracowników przymusowych

2018-12-10 13:15:18 (ost. akt: 2018-12-10 13:24:28)

W zeszłym tygodniu (3-7.12) w partnerskim mieście Monheim nad Renem gościła delegacja z Malborka, która wzięła udział w uroczystości przełożenia kamieni pamięci (niem. Stolpresteine) ku czci polskich robotników przymusowych, którzy w tym mieście podczas II wojny światowej pracowali i w większości stracili życie. Są to również symboliczne potykacze pamięci, ponieważ skłaniają do zadumy nad losem osób w ten sposób uczczonych.

Pomysłodawcą i twórcą kamieni jest niemiecki artysta Gunter Demning, który w całej Europie przełożył już około 70 tysięcy takich symboli. W samym Monheim do niedawna znajdowało się 14 kamieni – 13 poświęconych mieszkającym tam Żydom wywiezionym do obozów koncentracyjnych i jeden Franzowi Beoehm, księdzu polskiego pochodzenia, który głosił odważne kazania i za to został skazany na obóz w Dachau.

We wtorek wieczorem (4.12) Hans Demning wygłosił obszerny wykład na temat swojej twórczości i towarzyszącej jej idei a dzień później osobiście przełożył 11 przygotowanych wcześniej mosiężnych kamieni przed domami, gdzie w czasie II wojny światowej pracowali Polacy. Kolejnych 5 zostanie dołożonych w przyszłym roku podczas jednej z polsko-niemieckich wymian.

W uroczystości udział wzięła delegacja z Malborka na czele z burmistrzem Markiem Charzewskim i Przewodniczącym Rady Miasta Malborka Pawłem Dziwoszem. Pięknym i wzruszającym muzycznym akcentem były występy wokalistek z naszego miasta - Ewy Szwajlik oraz jej uczennicy Dominiki Kuryłowicz.

W trakcie wizyty odbyło się również szereg spotkań z przedstawicielami szkół, klubów oraz instytucji, z którymi planowane są wymiany w przyszłym roku. Była to doskonała okazja do omówienia kolejnych wspólnych przedsięwzięć i poznania nowych partnerów.

Niewątpliwa atrakcję stanowiły jarmarki adwentowe, których w Niemczech nie brakuje na każdym kroku. Te największe delegacja podziwiała w Kolonii i Dusseldorfie.

zdjęcia: Thomas Spekowius