środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Terytorialsi złożyli przysięgę w Słupsku

2018-12-06 10:57:10 (ost. akt: 2018-12-06 11:00:41)

2 grudnia 76 żołnierzy WOT - w tym 20 kobiet - złożyło przysięgę i zasiliło szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W minioną niedzielę na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku - po piętnastu dniach intensywnego szkolenia - 72 "terytorialsów" wypowiedziało słowa roty i stało się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. To druga w tym roku uroczysta przysięga w Pomorskiej Brygadzie OT. Żołnierze powołani do służby zostali podczas wcielenia, które odbyło się 17 listopada w Malborku.

- Naszą codziennością był pot, wysiłek i nieprzespane ze zmęczenia noce. Ćwiczyliśmy od 6 rano po 12 godzin dziennie. Nie było łatwo, lecz myśl, że możemy służyć naszej Ojczyźnie dodawała nam sił - tak trudy szkolenia opisywał Piotr z Gdańska, na co dzień nauczyciel wuefu w jednym z gdańskich liceów.

Tzw. "szesnastka", zakończona pętlą taktyczną, jest dopiero początkiem wojskowej drogi żołnierzy WOT. Przysięgając służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej oraz bronić jej niepodległości i granic, podejmą jednocześnie wyzwanie jakim będzie 3-letnie szkolenie w trybie weekendowym.

Statystyczny terytorials to osoba młoda - 70% żołnierzy OT stanowią osoby poniżej 35 lat, natomiast średnia wieku terytorialsa to 32 lata. Blisko 77% jest aktywnych zawodowo, a ok. 15% studiuje. Około połowa ma wykształcenie średnie, a blisko jedna trzecia wyższe. Co dziesiąty terytorials to reprezentant płci pięknej.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Gdańsku powstała w ramach III etapu formowania WOT. W jej skład wchodzą 3 bataliony lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku, 73 blp w Słupsku oraz 72 blp. Dowódcą 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, wywodzący się z Wojsk Specjalnych.

Misją 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 16 powiatów. W warunkach wojennych Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Maciej Szalbierz
http://m.82-200.pl/2018/12/orig/dsc0487-3929.jpg