Wtorek, 23 lipca 2024. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Tydzień Edukacji Prawnej w II LO

2018-11-29 09:08:57 (ost. akt: 2018-11-29 09:22:18)

Tydzień Edukacji Prawnej w II LO rozpoczął się w dniach 26-27 listopada warsztatami prawnymi w klasie 2a, które prowadziła radca prawny pani Barbara Sikorska, z tytułu współpracy szkoły z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku.

W ramach zajęć z elementów prawa i realizowanej w tym zakresie innowacji pedagogicznej, zostały przybliżone młodzieży zagadnienia z zakresu Prawa Pracy. Dotyczyły one kwestii ekwiwalentu i odszkodowania za niewypłacone wynagrodzenie. W następnym dniu warsztatów młodzież pod okiem radcy prawnego pochyliła się nad scenariuszem rozprawy sądowej z zakresu Prawa Pracy, gdzie wcieliła się w role osób, uczestniczących w przewodzie sądowym.

Natomiast 28 listopada obie klasy o profilu prawnym 1a i 2a pod opieką pani Bożeny Baranowskiej i Anny Jaszkowskiej udały się do Sądu Rejonowego w Malborku. Spotkanie z panią sędzią Katarzyną Chmurą przybliżyło młodzieży tematykę z zakresu Prawa Rodzinnego i najczęściej poruszane aktualnie problemy między innymi: kwestie świadczeń alimentacyjnych, demoralizacji, czy stosowania środków odurzających wśród nieletnich.

Uczniowie klasy 2a według uprzednio przygotowanego scenariusza rozprawy, dotyczącego kwestii podwyższenia alimentów oraz dzięki własnej inicjatywie miała sposobność przeprowadzenia rozprawy i wcielenia się w odpowiednie role. Można było też zapoznać się ze specyfiką zawodu sędziego, czy adwokata oraz procedurami związanymi z właściwym zachowaniem się na sali rozpraw. Młodzież o ocenie pani sędzi wywiązała się znakomicie z powierzonego zadania domowego, a wskazówki prawne umożliwiły niemalże w sposób profesjonalny rozegranie przewodu sądowego i wzbogacenie wiedzy z zakresu elementów prawa.
Opr. AJ