Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

II. Powiatowa Młodzieżowa Sesja Krajoznawcza PTTK w Malborku

2018-11-27 11:46:17 (ost. akt: 2018-11-27 12:14:36)

W dniu 23 listopada 2018 roku Oddział Przewodnicki im. Stefana Dubyny w Malborku wspólnie z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji oraz Muzeum Zamkowym w Malborku zorganizowała II. Powiatową Młodzieżową Sesję Krajoznawczą, która odbyła się w Centrum Kultury i Edukacji „Szkoła Łacińska”.

Honorowy patronat nad Sesją objął Starosta Powiatu Malborskiego - Mirosław Czapla, Burmistrz Miasta Malborka - Marek Charzewski oraz Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku - Janusz Trupinda.

Wśród przybyłych na sesję gości byli między innymi: Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Dyrektor I. Liceum Ogólnokształcącego w Malborku Hanna Lalak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku Krystyna Prokopowicz, Kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego - Tomasz Bogdanowicz, członek Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK a zarazem przewodniczący Pomorskiej Komisji Krajoznawczej - Dariusz Dębski, Sesja miała szczególny charakter gdyż odbywała się w ustanowionym przez Sejm RP roku 2018 „Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości”, ale także pod hasłem programowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Na szlakach niepodległości”.

Na wstępie Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski w swoim wystąpieniu zwrócił się do młodzieży i nauczycieli, podkreślając wyjątkowość tej sesji w tak znaczącym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Sesję prowadziła nasza koleżanka Beata Zielińska. W sesji uczestniczyło 14 prelegentów z 6 szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych powiatu malborskiego, którzy przedstawili 7 prezentacji. W prezentacjach przypomniano nam o znaczących postaciach które miały decydujący wpływ na odzyskanie po 123 latach niewoli, niepodległości przez Polskę - marszałku Józefie Piłsudskim, gen, Stanisławie Taczaku czy gen. Józefie Hallerze. Cofnęliśmy się aż o 250 lat, do wydarzeń jakie miały miejsce w trakcie Konfederacji Barskiej. Nie zabrakło także prezentacji na lokalne tak nam bliskie Żuławskie tematy.

Swoich reprezentantów wystawili: I. Liceum Ogólnokształcące w Malborku, Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Malborku, Szkoła Podstawowa nr 9 w Malborku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku oraz Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Malborskiej. Wszyscy występujący uczniowie zostali uhonorowani upominkami książkowymi. Drobnymi upominkami uhonorowano także nauczycieli za ich trud włożony w przygotowanie prelegentów.

Sesja została dofinansowana z funduszy Starostwa Powiatowego w Malborku oraz Zarządu Głównego PTTK.