Czwartek, 22 lutego 2024. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Świętowanie stulecia Niepodległej Polski w SP2

2018-11-15 12:05:17 (ost. akt: 2018-11-15 12:08:04)

9 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się apele wszystkich grup wiekowych - świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Najstarsi uczniowie z klas 7, 8 i 3 gimnazjum obejrzeli scenkę historyczną na temat twórców niepodległego państwa przygotowaną pod kierunkiem pani Lidii Krzyżosiak. Uczniowie dzięki inscenizacji przenieśli się na chwilę do sali restauracyjnej warszawskiego hotelu Bristol. Rozmowa Wodza Naczelnego, premierów i ministrów okraszona była pokazem mody okresu międzywojennego, a także występem wokalnym. Niezwykłe zaangażowanie młodych aktorów, ich charakteryzacja, dobór strojów i ilustracja muzyczna wykreowały wyjątkową atmosferę stołecznego lokalu lat 20-tych. Przedstawienie zorganizowane przez młodzież, skupiło się na zdobyczach pierwszych lat niepodległości, sukcesach polskich sportowców, rozwoju sztuki i przemysłu, normalizacji życia w młodym kraju. Spotkanie czołowych polskich polityków: marszałka Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego w reprezentacyjnym hotelu Bristol 11 listopada 1924 roku, było pretekstem, do ukazania nie tylko sylwetek bohaterów walki o niepodległość, ale także zapału i energii zwykłych Polaków odbudowujących narodowość. Narratorami byli Warszawianka Beata, pracująca w hotelu jako kelnerka, oraz jej brat Tadek.

Przy restauracyjnym stoliku wspomniano między innymi o wysiłku budowy gdyńskiego portu, o literackiej nagrodzie Nobla dla Władysława Reymonta, o olimpijskich medalach Adama Królikiewicza i sukcesach Haliny Konopackiej. Celem edukacyjnym apelu było przybliżenie uczniom postaci ojców polskiej niepodległości, a celem wychowawczym ukazanie znaczenia nauki i pracy dla Ojczyzny, podkreśleniu konieczności stałego pielęgnowania uczuć patriotycznych i angażowania się w życie społeczne i polityczne.

Klasy młodsze 0-3 a także 4-6 prezentowały piosenki patriotyczne pod hasłem "Śpiewamy dla Niepodległej" wszyscy byli ubrani na galowo z kotylionami w barwach narodowych. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zebrana na łączniku i odśpiewała hymn państwowy.

Tekst: Lidia Krzyżosiak i Katarzyna Orszykowska