Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

ZUS w Malborku szkoli

2018-11-15 11:21:13 (ost. akt: 2018-11-15 11:21:34)

Od 1 grudnia lekarze będą wystawiali zwolnienia wyłącznie w formie elektronicznej. W związku z nadchodzącą zmianą Inspektorat w Malborku organizuje 20 listopada 2018 r. bezpłatne szkolenie i konsultacje dla pracodawców i ubezpieczonych, a 22 listopada dla asystentów medycznych.

Pracodawcy korzystający z PUE otrzymują e-ZLA pracowników bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Dokumenty te mogą filtrować, według wybranego kryterium, np. z ostatniego dnia, czy tygodnia albo zwolnienia konkretnego pracownika, eksportować i archiwizować. Funkcja archiwizacji pomaga uporządkować e-ZLA na koncie PUE. Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę zwolnienia. Pacjenci nie będą muszą już podawać numeru NIP pracodawcy, ponieważ lekarz po wpisaniu numeru PESEL ma dostęp do danych zarówno pracownika, jak i płatnika składek. To rozwiązanie bardzo pomocne, szczególnie, gdy pacjent ma kilku płatników. Papierowe zwolnienie trzeba doręczyć pracodawcy lub ZUS w ciągu 7 dni od jego otrzymania.. Pacjent, który dostanie e-ZLA nie musi podczas choroby czy opieki nad chorym dzieckiem iść do pracodawcy czy placówki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. e-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. Warunkiem jest, aby pracodawca posiadał konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Asystent medyczny to osoba wykonującą zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych np. pielęgniarka, ratownik medyczny bądź sekretarka medyczna, upoważniona przez lekarza do wystawienia e-zwolnienia w jego imieniu. Lekarz decyduje o zwolnieniu i jego szczegółach, a asystent medyczny wprowadza dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisuje.

Podczas szkolenia zaprezentujemy profil PUE. A także opowiemy w jaki sposób wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie i jakie są formy jego podpisania, w tym bezpłatny certyfikat z ZUS.

Oba szkolenia rozpoczną się o 09.00 i potrwają ok. 1,5 godziny.
Zgłoszenia uczestnictwa przyjmujemy mailowo pod adresem: jolanta.kopecka@zus.pl lub telefonicznie: 55 270 27 11 i 55 270 27 01.