środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018-11-13 08:58:57 (ost. akt: 2018-11-13 09:54:26)

Mieszkańcy Malborka 11 listopada uczcili 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru Mieszanego Lutnia. Po mszy nastąpił przemarsz spod Kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy pod Pomnik Armii Krajowej przy ulicy Poczty Gdańskiej.

Marsz prowadzony był tradycyjnie przez żołnierzy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, o oprawę muzyczną zadbała Młodzieżowa Orkiestra Big Band Blue z Szemudu pod dyrekcją Artura Makuratha. Podczas przemarszu w różnych miejscach miasta odbyły się inscenizacje historyczne zorganizowane przez Spiżarnię Malborską pt. „Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego”. Uroczysta część z przemówieniami i składaniem kwiatów odbyła się przy Pomniku Armii Krajowej oraz pod kamieniem Żołnierzy Wyklętych. Następnie mieszkańcy udali się na Piknik Niepodległościowy na Placu Kazimierza Jagiellończyka.

Po uroczystościach w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz pod Pomnikiem Armii Krajowej na Placu Kazimierze Jagiellończyka oraz na parkingu przy Muzeum Miasta Malborka odbył się Piknik Niepodległościowy. Przybyłych na Plac Kazimierza Jagiellończyka przywitała poezja patriotyczna Stanisława Orłowskiego, następnie mieszkańcy mogli wysłuchać występu Młodzieżowej Orkiestry Big Band Blue oraz wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Zespół Pieśni i Tańca „Malbork” z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego zaprezentował Poloneza - polski taniec narodowy.

Na parkingu przy Muzeum Miasta Malborka przez cały czas trwania pikniku rozstawione były namioty, w których mieszkańcy częstowani byli herbatą, watą cukrową, popcornem oraz gorącą grochówką. Również tam odebrać można było okolicznościowe śpiewniki z hymnem narodowym i pieśniami patriotycznymi. W stoisku Narodowego Banku Polskiego można było zakupić okolicznościowe monety oraz wymienić zwykłe 5 zł na okolicznościową wersję wydaną z okazji 100-lecia Niepodległości.

Przez cały czas mieszkańcy mogli oglądać sprzęt oraz wozy służb mundurowych. Podczas pikniku nastąpiło również wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci i młodzieży pt. „Polska moich marzeń - jak wyobrażam sobie Polskę za 100 lat”

W trakcie trwania pikniku przed budynkiem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 rozpoczął się Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr - XXVIII Bieg Niepodległości.
O biegu przeczytacie TUTAJ