Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

XVII Otwarte Mistrzostwa Malborka w Ratownictwie Wodnym w stulecie niepodległości Państwa Polskiego

2018-11-13 09:04:58 (ost. akt: 2018-11-13 09:15:30)

Członkowie Malborskiego Wodne Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 100-lecie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowali i przeprowadzili XVIII Otwarte Mistrzostwa Malborka w Ratownictwie Wodnym. Mistrzostwa swoim patronatem objęli burmistrz Malborka Marek Charzewski, starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla oraz dyrektor ZSP nr 4 Paweł Rybak.

Zawody rozpoczęły się w niedzielny poranek 11 listopada, najbardziej wymagającą konkurencją- pływaniem na dystansie 200m z przeszkodą. Przeszkodę stanowił pas o szerokości 2m, który należało pokonać pod wodą na każdej długości pływalni. To niezwykle trudna konkurencja wymagająca dużej wytrzymałości i wydolności organizmu. Klasą dla siebie w tej konkurencji wśród mężczyzn okazał się Jakub Grapentyn. Czas, który uzyskał (2:25,25) był o 7s lepszy od wyniku kolejnego zawodnika Damiana Górskiego. Wśród kobiet najlepsza w tej konkurencji była Julia Sobczyńska, która o 6s wyprzedziła Annę Włodarczyk.

Drugą konkurencją było holowanie fantoma. Fantom, który po nabraniu wody waży tyle ile dorosły człowiek, zweryfikował umiejętności naszych zawodników. Pierwsze miejsce w tej konkurencji wśród kobiet dość zaskakująco zajęła najmłodsza, dwunastoletnia Aleksandra Ziemińska, a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Górski. Miejsca drugie natomiast przypadły w udziale Cezaremu Gwiazdowskiemu, a w kategorii kobiet ponownie Włodarczyk.

W następnej konkurencji po raz kolejny triumfował Damian Górski. Kombinację 25m pod wodą oraz 25m kraul ratowniczy pokonał najszybciej i tylko wyjątkowy pech w ostatniej konkurencji mógłby pozbawić Damiana wygranej w klasyfikacji generalnej. Tymczasem w kategorii pań, w tej kombinacji zatriumfowała Sobczyńska. Tuż za nią uplasowała się po raz kolejny Włodarczyk, która w ten sposób zajmując trzykrotnie drugą lokatę, zajęła doskonałą pozycje do walki o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Przed ostatnią konkurencją jaką był rzut rzutką rękawową, różnice punktowe nie były jednak znaczące stąd ostateczne rozstrzygnięcia kolejnych miejsc na podium mogły więc okazać się bardzo ciekawe. Ostatnia konkurencja przysporzyła kibicom, ale i samym zawodnikom wielu emocji. W tej konkurencji rzutkę najdalej, bo aż na 13m posłała właśnie Anna Włodarczyk, która w ten sposób zdobywając 17pkt w klasyfikacji generalnej mogła cieszyć się ze zwycięstwa w Mistrzostwach WOPR. Miejsce drugie zajęła utytułowana przed laty pływaczka Julia Sobczyńska, a ostatni stopień podium przypadł w udziale najmłodszej, Aleksandrze Ziemińskiej.

W konkurencji mężczyzn do walki o podium włączył się Mikołaj Szraga, posyłając rzutkę na odległość 17,5m wskoczył na trzeci stopień podium. Mikołaj zdobył w klasyfikacji generalnej 39pkt, jak się okazało tyle samo co Nikodem Hermanowicz, jednak o wyższej lokacie zadecydowała, zgodnie z regulaminem, druga konkurencja. W niej lepszy był Nikodem i to on mógł cieszyć się ze srebrnego medalu. W XVIII Mistrzostwach Malborka drugi raz z rzędu zwyciężył natomiast doświadczony ratownik malborskiego WOPR, aktualnie student Uniwersytetu Gdańskiego, Damian Górski, który wywalczył aż 50pkt.

Mistrzostwa Malborka w Ratownictwie Wodnym były nie tylko okazją do weryfikacji umiejętności ale też możliwością integracji środowiska ratowniczego, a także czasem świetniej zabawy. Zawody odbyły się w sympatycznej atmosferze i zgodnie z zasadami fair play. Wszyscy ratownicy otrzymali z rąk prezes MAL WOPR Doroty Grzywackiej, pamiątkowe statuetki i upominki, najlepsi zostali uhonorowani pucharami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Imprezę zorganizowało już po raz osiemnasty Malborskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pływalnię na zawody udostępnił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, a nagrody ufundował Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku oraz Malborskie WOPR.

tekst i zdjęcia: MAL WOPR