Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Inauguracja działalności Galerii Alternatywnej

2018-11-07 12:23:46 (ost. akt: 2018-11-07 12:31:39)

W środę 6 listopada w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw wernisaż wystawy Anny Biel zainaugurował działalność Galerii Alternatywnej.

Zaprezentowane obrazy to próba odkrycia właściwej formy dla malarstwa portretującego osoby bardzo wrażliwe (ang. Highly Sensitive Person „HSP”). Są to najnowsze prace Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 r.

Wystawa skupia się wokół pytań o człowieka i jego wrażliwości. Autorka inspiruje do podjęcia myślenia, które służyłoby pełniejszemu życiu.

Wybór jest subiektywny, autorka kieruje się intuicją. Bada, co powoduje, że jesteśmy w stanie odbierać duchowość w sposób prawdziwy i głęboki, czy to nasza wrażliwość o tym decyduje? Czy rodzimy się z dziesiątym zmysłem?

Anna Biela urodziła się w 1979 r. w Myślenicach. Stamtąd wyjechała do Wrocławia, a w 1987 r. na rok do Niemiec. Potem mieszkała w Kanadzie, gdzie ukończyła Ontario College of Art & Design na Wydziale Projektowania Graficznego w Toronto. W 2005 r. wróciła do Wrocławia, gdzie dwa lata później obroniła prace magisterską na Wydziale Grafiki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tego samego roku rozpoczęła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace doktorską obroniła 2016 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa.

Galeria Alternatywna to kolejne miejsce w Malborku, w którym swoje prace mogą prezentować nie tylko lokalni twórcy.

Funkcję kuratora wystaw w Galerii Alternatywnej zgodził się pełnić Jacek Albrecht, malborski artysta malarz, który od kilku miesięcy realizuje autorskie lekcje rysunku i malarstwa w Fabryce Inicjatyw. To zresztą od wystawienia w pofabrycznych murach jego obrazów zaczęła się wielka przygoda spółdzielni ze sztuką.