Piątek, 23 lutego 2024. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Medale MAL WOPR w zawodach z pływackimi mistrzami w Toruniu

2018-11-05 10:02:02 (ost. akt: 2018-11-05 10:05:39)

Pływacy MAL WOPR mają ostatnio wiele możliwości do podglądania mistrzów. Pod nieobecność najlepszych trzynastolatków, którzy wyjechali na zgrupowanie kadry wojewódzkiej do Cetniewa, w zawodach pod wielce obiecującą nazwą „Z Delfinem do Tokio” udział wzięła 24 osobowa ekipa zawodników MAL WOPR.

W Toruniu, na słupkach startowych obok młodych adeptów pływania, stanęło dwóch utytułowanych polskich pływaków; Konrad Czerniak i Tomasz Polewka. Konrad Czerniak, specjalizujący się w stylu motylkowym jest dwukrotnym olimpijczykiem, wicemistrzem świata, Tomasz Polewka natomiast jest doskonałym grzbiecistą, złotym medalistą Mistrzostw Świata. Obaj uświetnili swoją obecnością toruńskie zawody nie tylko rozdając autografy czy pozując do zdjęć ale także startując w zawodach ramie w ramię w ich następcami.

Malborscy pływacy po raz kolejny pokazali się w Toruniu z bardzo dobrej strony walcząc o nowe rekordy życiowe i zadowolenie ze startów. Nasi zawodnicy startowali w trzech blokach. Wcześnie rano na słupkach startowych stanęli najmłodsi, pływacy ośmio- i dziewięcioletni. W zmaganiach tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w pływackiej sztuce, klasą samą dla siebie był ośmioletni Kacper Patoka. Nasz zawodnik, który właściwie z każdych zawodów wraca z tytułem najlepszego pływaka, także i w Toruniu nie dał żadnych szans rywalom. Zwyciężając w obu swoich startach, na 50m stylem dowolnym i grzbietowym, został najlepszym zawodnikiem swojej kategorii wiekowej i mógł przyjmować gratulacje od samego mistrza świata, Tomasza Polewki. Co jednak najbardziej wartościowe w startach Kacpra to jego nowe, doskonałe rekordy życiowe. Ten zaledwie ośmioletni zawodnik dwie długości pływalni pokonał kraulem w fenomenalnym czasie 38,29s, poprawiając swój dotychczasowy wynik o ponad 3s. Warto dodać, że czas ten jest aktualnie najlepszym wynikiem ośmioletniego pływaka w Polsce. Blisko 4s „urwał” z kolei ze swojej życiówki na 50m grzbietem, czas 46,90s w tej konkurencji doskonale prognozuje na dalszą karierę malborskiego zawodnika. Obok naszego mistrza w porannym bloku startowali również; Oliwia Bieniecka, Hanna Rozalewicz, Karolina Kwitnewska oraz Jan Pindel. Nie udało im się co prawda zdobyć medali ale dla większości z nich były to pierwsze zawody, na których mogli zmierzyć się z dystansami 50-metrowymi. Bardzo blisko podium uplasowała się dziewięcioletnia Karolina, która z nowym rekordem życiowym w stylu dowolnym (39,84s) zajęła 5 lokatę.
Drugi blok zawodów należał do dziesięcio- i jedenastolatków. Medalową passę zapoczątkowaną przez najmłodszego, podtrzymał średni z braci Patoka, Dawid. Nasz bardzo obiecująco zapowiadający się grzbiecista, poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy na dystansie 50m o ponad 2s, z czasem 40,38s zajął trzecie miejsce i mógł cieszyć się z brązowego medalu. Dwie życiówki zaliczyli w sobotnich zawodach; Nikola Zborowska, która była szósta na 50m stylem grzbietowym oraz Olaf Gwiazdowski, który dzięki systematycznej pracy na treningach staje się coraz lepszym pływakiem. Po jednym rekordzie życiowym zapisali na swoim koncie; Agata Kupińska, Michalina Zielska, Patryk Grapentyn, Igor Marchlewski, Cyprian Piróg oraz Antonii Rozalewicz.

W ostatniej części toruńskich zawodów swoje zmagania rozpoczęli najstarsi, zawodnicy z roczników 2006-2004. W gronie najstarszych malborczyków najlepiej spisali się dwunastoletni; Aleksandra Ziemińska i Kamil Czarnota. Oboje z impetem wdzierają się do czołówki najlepszych pływaków w naszym województwie. Ola płynąc aż o ponad 18s szybciej niż dotychczas na dystansie 200m stylem zmiennym nie dała rywalkom żadnych szans i zajęła bezapelacyjnie pierwsze miejsce. Choć przed zawodami bała się tej konkurencji to ten fantastyczny wynik nastawił ją bardzo pozytywnie do wymagających dystansów. Informację, że w kolejnych zawodach wystartuje w tej samej konkurencji przyjęła już zupełnie spokojnie. O podium nasza pływaczka otarła się w swoim drugim starcie. Czas 1:27,48s na 100m stylem klasycznym uplasował ją na najmniej lubianym przez sportowców, czwartym miejscu. Miejsce szóste z czasem o blisko 5s lepszym od dotychczasowej życiówki na dystansie 400m stylem dowolnym zajął Kamil Czarnota. Nasz zawodnik prawdziwą klasę pokazał jednak na dystansie 100m stylem grzbietowym, gdzie czas 1:14,93s będący lepszym o 4s od dotychczasowego wyniku, dał mu zwycięstwo i radość ze złotego medalu. A medal z wygrawerowanymi konturami Japonii, będącej gospodarzem najbliższych Igrzysk Olimpijskich, jest z pewnością mocną motywacją do dalszej, wytężonej pracy na treningach. Brązowy medal z Japonią na awersie wywiózł z Torunia ten, który jak nikt inny jest żywym dowodem na to, że na sukces trzeba pracować długo i systematycznie. Czarek Gwiazdowski, bo o nim mowa, do swoich aktualnych sukcesów doszedł bardzo wytrwałą pracą, nie zrażając się niepowodzeniami na początku kariery. Na toruńskich zawodach w obu startach poprawił swoje rekordy życiowe, a czas 1:12,64s na 100m stylem grzbietowym dał mu trzeci stopień podium. Wśród najstarszych zawodników MAL WOPR na wyróżnienie po sobotnim starcie z pewnością zasługuje też Wiktor Ołdziejewski, który także poprawił wyniki w obu swoich startach, a czas 1:32,08s na 100m stylem motylkowym uplasował go tuż za podium.

Zawodnicy MAL WOPR zdobyli w Toruniu sześć medali. W tych bardzo silnie obsadzonych zawodach udział wzięło blisko 700 zawodników z 38 klubów, w tym tak utytułowane ekipy jak AZS AWF Katowice, KS Warta Poznań czy MKS Jedynka Łódź. Zdobyte w Toruniu doświadczenie z pewnością będzie procentować w kolejnych startach malborskich pływaków, a spotkanie wielkich osobowości pływackich da dodatkową motywację do codziennej, ciężkiej pracy na treningach.