Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Rusza Galeria Alternatywna: we wtorek wernisaż „Inner Path” - Anna Biela

2018-11-05 09:46:51 (ost. akt: 2018-11-05 10:17:31)

Po serii wystaw, które prezentowano w salach Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw zapadła decyzja o oficjalnym otwarciu Galerii Alternatywnej. W nowej odsłonie jako pierwsza zaprezentuje swoje prace Anna Biela. Wernisaż odbędzie się 6 listopada (wtorek) o godz. 18.

Funkcję kuratora wystaw w Galerii Alternatywnej zgodził się pełnić Jacek Albrecht, malborski artysta malarz, który od kilku miesięcy realizuje autorskie lekcje rysunku i malarstwa w Fabryce Inicjatyw. To zresztą od wystawienia w pofabrycznych murach jego obrazów zaczęła się wielka przygoda spółdzielni ze sztuką.

6 listopada (wtorek) o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy Anny Biel. Zaprezentowane obrazy to próba odkrycia właściwej formy dla malarstwa portretującego osoby bardzo wrażliwe (ang. Highly Sensitive Person „HSP”). Są to najnowsze prace Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 r.

Wystawa skupia się wokół pytań o człowieka i jego wrażliwości. Autorka inspiruje do podjęcia myślenia, które służyłoby pełniejszemu życiu.

- Zajmuję się sztuka konceptualną, która ma na celu poruszanie tematów powiązanych z szeroko pojętą duchowością. Co powoduje, że niektórzy z nas mają predyspozycje do rozwijana się duchowo? Czy to wrażliwość człowieka jest wyznacznikiem czy odczuwamy piękno w sposób transcendentalny? Malarstwo prezentowane pod hasłem „INNER PATH” obrazuje wrażliwe osoby – przyznaje Anna Biela.

Wybór jest subiektywny, autorka kieruje się intuicją. Bada, co powoduje, że jesteśmy w stanie odbierać duchowość w sposób prawdziwy i głęboki, czy to nasza wrażliwość o tym decyduje? Czy rodzimy się z dziesiątym zmysłem?
Anna Biela urodziła się w 1979 r. w Myślenicach. Stamtąd wyjechała do Wrocławia, a w 1987 r. na rok do Niemiec. Potem mieszkała w Kanadzie, gdzie ukończyła Ontario College of Art & Design na Wydziale Projektowania Graficznego w Toronto. W 2005 r. wróciła do Wrocławia, gdzie dwa lata później obroniła prace magisterską na Wydziale Grafiki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tego samego roku rozpoczęła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace doktorską obroniła 2016 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa.

Anna Biela wprowadziła na stałe do wrocławskiego kalendarza imprez swój długofalowy autorski projekt pod nazwą MADOA. Od 2012 r. pełni funkcję kuratorki. W kwietniu 2017 r. została członkiem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się kuratorstwem, malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym, instalacją, graffiti i muralem. Brała udział w licznych wystawach i plenerach w Polsce i za granicą. Tworzy i żyje we Wrocławiu od 2005 r.