Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Spotkanie miast partnerskich w Kilkenny

2018-10-29 14:46:32 (ost. akt: 2018-10-29 15:30:28)

Kilkenny w Irlandii jest od 2017 r. partnerskim miastem Malborka. W tym czasie zorganizowane były już wymiany z zespołami „Secret Garden Singers” i „Balbiny”, planowana jest wymiana z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 oraz współpraca gospodarcza.

Kolejna wizyta w tym pięknym średniowiecznym mieście odbyła się w zeszłym tygodniu (24-28.10). Poza delegacją z Malborka udział w niej wzięli również przedstawiciele pozostałych miast partnerskich - Tiznit w Maroco i Margny les Compiegne we Francji, które jest jednocześnie naszym partnerem.

Podczas pobytu goście uczestniczyli między innymi w Międzynarodowej Konferencji pt. „Stygmatyzacja migrantów”, zorganizowanej przez Twilling Community Group. O problemach integracyjnych, trudnościach formalnych i doświadczeniach dnia codziennego opowiadali przedstawiciele organizacji zajmujących się tym tematem. Gościem honorowym konferencji był ambasador Maroco.

Kolejnego dnia odbyło się spotkanie z burmistrzem Kilkenny Peterem Cleere oraz z prezes Izby Gospodarczej Marion Acreman w celu nawiązania współpracy również w tym obszarze. Są już pierwsze pomysły, a nasz partner wyraził chęć wsparcia malborskiego biznesu w Irlandii.

Wizyta w Kilkenny była okazją do poznania uroków tego pięknego miasta – w programie znalazło się między innymi zwiedzanie zamku, galerii sztuki National Design § Craft Gallery, muzeum piwa Smitwhwick’s Experience, browaru lokalnego Costellos oraz udział w corocznym Festiwalu Smaków, przyciągającym do tego miasta tysiące turystów.

W skład malborskiej delegacji weszły 4 osoby – Katarzyna Fabiańska, która w urzędzie zajmuje się koordynacją partnerskiej współpracy miast, przedsiębiorcy Andrzej Wolanin (właściciel piekarni Koszykowa) i Patrycja Zachara-Diachenko (współwłaścicielka Jazz Club Spiżarnia i Sklepów Cynamonowych) oraz nauczycielka SP nr 6 Dagmara Acosta.

- W Kilkenny czujemy się zawsze bardzo dobrze. Tak samo było tym razem. Ogromna gościnność i chęć nawiązania współpracy w każdym możliwym zakresie – tak w ogromnym skrócie można podsumować nasz pobyt. Szczególne podziękowania należą się Ani Adamowskiej oraz Murthemu Brennan ze stowarzyszenia wspierającego miasta partnerskie, którzy przygotowali niezwykle ciekawy i różnorodny program, zorganizowali odpowiednie spotkania dla naszych przedsiębiorców i zaopiekowali się nami bardzo serdecznie. Mam nadzieję, że ta wizyta zaowocuje kolejnymi wspólnymi projektami gospodarczymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. Z pewnością wróciliśmy ze wspaniałymi wrażeniami i bagażem nowych doświadczeń – podsumowuje wizytę Katarzyna Fabiańska. – Kilkenny jest jedynym miastem, z którym mamy wspólnego partnera czyli Margny les Compiege. Pobyt był więc również okazją do omówienia planowanych spotkań z tym właśnie francuskim miastem.

zdjęcia; archiwum UM Malborka, Anna Adamowska, Remi Sikora