Poniedziałek, 26 lipca 2021. Imieniny Anny, Mirosławy, Joachima

Lekcja historyczna w Muzeum Zamkowym

2018-10-25 15:08:54 (ost. akt: 2018-10-25 15:16:31)

17 października klasa 2a z IILO w ramach innowacji z historii wybrała się do Zamku w Malborku, aby poznać kolejne tajemnice średniowiecza. W ramach współpracy IILO z Działem Edukacji Muzeum Zamkowego na zajęciach z Panią Moniką, skupiliśmy się na rzeźbiarstwie średniowiecznym.

Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała praca rzeźbiarzy w tamtym okresie, co było tematem przewodnim ich dzieł oraz jakich materiałów się używało. Młodzież poznała także etapy i metody tworzenia rzeźby od podstaw od wyboru odpowiedniego materiału, aż do pokrycia jej właściwą farbą, co w efekcie przyczyniło się do powstania drogocennej polichromii.

Omówiony został także średniowieczny kult świętych, ich atrybuty, geneza, najpopularniejsze postaci. Poznaliśmy również długą i wywodząca się z kultury antycznej historie pielgrzymek, które pełniły wcześniej funkcje pokutne, a formę, którą znamy dziś przyjęły w XIX w.

Dwoma głównymi miejscami pielgrzymek był Rzym i Ziemia Święta, oprócz tego wędrówki odbywały się do miejsc gdzie złożone były relikty świętych.
Uczniowie klasy 2a w ciekawy sposób spędzili lekcję muzealną i poszerzyli swoją wiedzę na temat okresu średniowiecza, co koreluje z programem nauczania i doskonale przygotowuje do egzaminu dojrzałości.

Julia Gurak i Marcelina Rodziewicz 2a