środa, 5 października 2022. Imieniny Flawii, Justyna, Rajmunda

"Swego nie znacie" - Projekt edukacyjny w SP 9

2018-10-25 14:50:55 (ost. akt: 2018-10-25 15:00:34)

Od przełomu września i października br. uczniowie klasy V d ze Szkoły Podstawowej nr 9, realizują projekt edukacyjny zatytułowany „Swego nie znacie”.

Celem tego projektu jest poszerzanie i pogłębianie wiedzy o własnym regionie (Żuławy i Powiśle ), kształtowanie szacunku do dziedzictwa regionalnego oraz umacnianie więzi z „Małą Ojczyzną”. Zadania projektu edukacyjnego będą realizowane poprzez udział uczniów w wycieczkach i spotkaniach z niezwykłymi ludźmi naszego regionu.
Pierwszym etapem było projektu, była wycieczka klasy do nieodległego Nowego Dworu Gdańskiego na lekcję muzealną w Żuławskim Parku Historycznym. Tutaj w sali strychowej - Muzeum Żuławskiego, która zastąpiła klasę szkolną, dzieci mogły zobaczyć eksponaty - typowe dla Żuław. Warto podkreślić, że eksponatami wzbudzającymi największe zaciekawienie nadal pozostają żelazka z duszą czy cyrkiel stolarski, czyli przedmioty ówcześnie funkcjonalne, ale w naszych domach już niespotykane. Prócz tego uczniowie poznali ciężką pracę wałowego, ucząc się w praktyce ,,usypywać’’, korzystając z pomocy dydaktycznych – wały przeciwpowodziowe. Przy okazji poznali również, nie znane im pojęcia jak: terp, depresja, podcienie, Mennonici. Kolejnym punktem programu wycieczki, była miejscowość Żelichowo, w której zwiedzili ,,olenderski’’ dom podcieniowy, a także brali udział w grze terenowej. Zadaniem dzieci, było odszukanie skarbu, posługując się wcześniej otrzymanymi wskazówkami. Z zadania dzieci wywiązały się znakomicie. W drodze do żuławskiego Miłoradza, grupa zatrzymała się w Palczewie, aby zobaczyć najstarszy, pochodzący z 1712 roku, drewniany kościół na Żuławach. Kościół ten zbudowany został przez holenderskich osadników, którzy gospodarowali wtedy na Żuławach. Jednym z końcowych etapów wycieczki była stara wozownia w Miłoradzu. Tutaj piątoklasiści wysłuchali opowieści o dziejach tego miejsca. Kulminacyjnym punktem dnia, było wysłuchanie ciekawego wykładu w malborskiej kaplicy pw. Św Wawrzyńca oraz obejrzenie wyjątkowej wystawy o tym miejscu.

Kolejnym punktem projektu ,,Swego nie znacie’’, było uczestniczenie w dniu 18 X 2018 r. w warsztatach historycznych na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku, które prowadził pan Marek Stokowski. W wyprawie na zamek i spotkaniu z przewodnikiem, kustoszem, autorem książek i niezwykłym człowiekiem, towarzyszyła uczniom wychowawczyni – p. Magda Pawłowska. Z fascynujących opowieści kustosza zamkowego, dzieci dowiedziały się min. o sposobach obrony przed wrogiem. Były też i inne interesujące historie. W drugiej części warsztatów, uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie dokończyć legendę, której fragment odczytał kustosz. Wyobraźnia podpowiedziała uczniom ciekawe pomysły na zdobycie zamku, przez polskiego króla. Trzeba przyznać, że nie było to jednak zwykłe zwiedzanie ale niecodzienna lekcja historii, a właściwie podróży w przeszłość.
Tekst: Adam Liszewski/zdj.SP9