Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Poznańskie Słowiki zaśpiewają w Malborku

2016-12-29 09:53:06 (ost. akt: 2016-12-30 11:09:42)

Trwa XXVI Festiwal Boże Narodzenie w Sztuce. W Nowym Roku malborska publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu legendarnego już Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Macieja Wielocha "Poznańskie Słowiki".

8 stycznia 2017 r. chór wystąpi w Malborku dwukrotnie - o godz. 10.00 w kościele M.B.N.P odbędzie się msza św. w intencji zmarłego w 2012 roku Stefana Stuligrosza, założyciela i długoletniego dyrygenta chóru natomiast koncert główny odbędzie się o godz. 16.00 w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie w finale wraz z gośćmi zaśpiewa malborski Chór Mieszany LUTNIA.

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany powszechnie „Poznańskimi Słowikami”, znany jest w całej Polsce, jak i poza jej granicami. Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał w kościołach poznańskich, a dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”.

Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Po śmierci Profesora w 2012 roku, JEGO dzieło kontynuuje z powodzeniem Maciej Wieloch.

„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II.

Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne.

„Poznańskie Słowiki” współpracowały z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, David Shalom i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

„Poznańskie Słowiki” nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Chór występował w dwóch filmach fabularnych: „Poznańskie Słowiki” (1965) oraz „Tydzień z życia mężczyzny” (1999).

Przez 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i Polski.

zdjęcia: archiwum chóru Poznańskie Słowiki (Piotr Pawlak, Antoni Hoffmann)