Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Otwarte spotkanie członków Rady Gospodarczej

2018-10-05 10:32:55 (ost. akt: 2018-10-05 11:10:22)

20 września 2018 r. odbyło się otwarte spotkanie członków Rady Gospodarczej z udziałem Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego oraz zaproszonych gości w osobach pana Grzegorza Gałczyńskiego przedstawiciela Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie Departament Rozwoju Gospodarczego, pana Piotra Furgały F.P.H. „ARCONA” w Malborku oraz przedstawiciela firmy EXCELLENCE S.C. Ewa i Paweł Kołkowscy.

Po przywitaniu uczestników spotkania przez przewodniczącego Rady przedstawiono pierwszy punkt spotkania tj. aktualny stan procedowania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego w Malborku. W tej kadencji procedowano 8 planów, które zakończyły się dla 7 planów podjęciem uchwał. W trakcie procedowania jest jeszcze plan dla dzielnicy Kałdowo.
Pan Grzegorz Gałczyński przestawił zagadnienia dotyczące aktywizacji eksportowej przedsiębiorstw. Uczestnicy mogli wysłuchać o działalności zagranicznych biur handlowych, działaniach podejmowanych przez PAIH w ramach obsługi inwestora, branżowych programów promocji, Polskich Mostach Technologicznych, promocji realizowanej w ramach targów międzynarodowych oraz szkoleń, publikacji i innych wydarzeń tematycznych. Polska Agencja Inwestycji i Handlu to także promowanie terenów inwestycyjnych, w której to bazie znajdują się także tereny inwestycyjne Malborka. Prezentację można zobaczyć TUTAJ.

Kolejnym tematem było przedstawienie możliwości wsparcia dla nowych inwestycji na terenie Malborka. W roku 2017 miasto Malbork otrzymało tytuł „Miasto Przyjazne Firmom 2017”. Trzy uchwały dające możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz poprawa jakości dróg dojazdowych w strefie przemysłowej TUTAJ przyczyniła się do sprzedaży kolejnych gruntów dla nowych inwestycji.

Dyskutowano także na temat bieżących potrzeb firm w Malborku oraz przygotowywanego projektu modernizacji Drogi Krajowej 22 z szczególnym uwzględnieniem zjazdu z ulicy Wojska Polskiego w ulice Daleką.