Niedziela, 26 maja 2024. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Aktywnie i Zdrowo na Spacerze w Malborku

2018-10-01 11:42:57 (ost. akt: 2018-10-01 13:06:42)

29 września br. Miasto Malbork wraz z 9 innymi miastami: Ciechocinkiem, Chrzanowem, Kraśnikiem, Oświęcimiem, Sandomierzem, Skierniewicami, Sopotem, Świerklańcem i Żyrardowem zorganizowało Spacer w ramach Ogólnopolskiej Akcji Zdrowotnej „Spacer po Zdrowie – Zaproś Swojego Lekarza”. Wydarzenie koordynowane było przez jedyny w Polsce pionierski klub fitnessu medycznego - Perła Wellnes w Legionowie przy wsparciu finansowym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Ustanawialiśmy również Rekord Polski w największej liczbie osób we wspólnym spacerowaniu jednocześnie w wielu lokalizacjach – i udało się, było nas łącznie 1674 osoby.

Organizatorem Lokalnym Spaceru w Malborku był Urząd Miasta Malborka, a odbywał się on na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku, jak i Parku Miejskiego, za nagłośnienie którego i oprawę muzyczną zadbało Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. W Spacerze, jak i towarzyszących licznych atrakcjach udział wzięły zarówno dzieci, również niemowlaki, jak i dorośli. Pogoda dopisała, wszędzie było mnóstwo słońca, co dawało dodatkowej energii do działania, aktywności, radości, dobrego samopoczucia, było również energicznie, naukowo, zabawowo, smacznie i nade wszystko zdrowo. Spacerowicze mogli:

– zbadać swój słuch dzięki GEERS Akustyka Słuchu w Malborku oraz wzrok dzięki Dr Marchewka – Salon Optyczny w Malborku,
– skorzystać z porad logopedy/neurologopedy, rehabilitanta z Medipunkt - Centrum Medyczne w Malborku oraz zapoznać się z ofertą punktu, jak i Diagnostyki,
– zbadać ciśnienie, poziom cukru we krwi, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach, jak i zapoznać z działaniem defibrylatora – o to zadbała Fundacja Grupa Zainteresowania Alternatywnego wraz z Oddziałem Rejonowym PCK w Malborku,
– uczestniczyć w warsztatach:
1) nordic walking, które poprowadziła Anna Kosińska - instruktorka rekreacji ruchowej o specjalności fitness, trenerka nordic walking,
1) dla kobiet w ciąży, które poprowadziła Małgorzata Tabor z NZOZ „Baby-VIT” s.c. w Malborku - specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), położna rodzinna,
2) zdrowy kręgosłup, które poprowadziła Justyna Przychodzka – fizjoterapeutka.

Z kolei najmłodsi Spacerowicze mogli skorzystać z kącika kreatywnego, z zabawami, konkursami, kolorowankami i bańkami, przygotowanego przez Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz Centrum Animacji – Sala Zabaw Latawiec w Malborku.

Punktualnie o 12:00, po głośnym odliczaniu do startu wraz z Burmistrzem Miasta Panem Markiem Charzewskim, wszyscy uczestnicy ruszyli na Spacer po Parku Miejskim. Spacerowiczów prowadzili przedstawiciele 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku – Joanna Wlazło oraz Daniel Taras, którzy nadawali tempo marszu i odmierzali czas Spaceru. Żwawo, w mgnieniu oka została pokonana trasa 2,7 km, a każdy spacerował swoim tempem, bo to miała być przyjemność dla zdrowia. Po przekroczeniu mety każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz wodę na uzupełnienie płynów po Spacerze, jak również mógł zjeść pyszną, warzywną zupę przygotowaną przez Bar Bis w Malborku.

W wydarzeniu uczestniczyli i pomagali również wolontariusze z Malborskiego Centrum Wolontariatu, dzięki którym sprawnie przebiegały przygotowania w dniu wydarzenia, rejestracja uczestników, jak i odznaczanie medalami. A dzięki Panu Bogdanowi Mąderowi z Oddziału PTTK w Malborku wszyscy uczestnicy zostali na Mecie Spaceru dokładnie policzeni i było nas 234 osoby.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom za zaangażowanie i pomoc w realizacji świetnego projektu, Spacerowiczom za uczestnictwo i zapraszamy na Spacer w Malborku już za rok!